E-Devlet PTT Çoçuk Parası Sorgulama 2019

Yeni doğan ve Türk vatandaşı olan her bebek için ailelere çocuk parası yardımı sağlanmaktadır. Çocuk parası yardımları anne adına PTT şubelerine yatmaktadır. Çocuk parası yardımı sorgulaması yapmak isteyenler, E-devlet sistemi üzerinden, Alo 170 çağrı merkezinden veya direk PTT şubelerinden çocuk parası sorgulaması yapabilir.

E-Devlet PTT Çoçuk Parası Sorgulama 2019

Yeni doğan Türk vatandaşı bebek için devlet tarafından bazı yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de çocuk parası yardımıdır. Çocuk parası anne veya babanın PTT hesabına ödenmektedir. Bu yardım, anne için engel teşkil edici bir durum varsa babanın PTT hesabına yatar. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından, doğumdan sonraki 15 ile 45 gün arasında doğum yardımı annenin hesabına yatar.

Bu yardımın yatıp yatmadığını takip etmek gerekiyor. Devamlı PTT şubelerine gitmek yerine, intenet üzerinden çocuk parası yardımı sorgulanabiliyor. E-devlet üzerinden diğer sorgulama işlemleri gibi çocuk parası yardımı sorgulaması da yapılabiliyor.

E-devlet’ten Çocuk Parası Sorgulaması

E-devlet şifresi olmayan kişilerin, şifre almak için PTT şubelerinden herhangi bir tanesine gitmeleri gerekiyor. 2 TL bir ücret ödeyerek E-devlet şifresi alınabiliyor. E-devlet şifresi olan kişiler sisteme daha hızlı bir şekilde girebilir.

Sisteme girildikten sonra ödemeler bölümünden çocuk parasının ödenip ödenmediği hakkında bilgi edinilebilir. Çocuk parası kimin adına yatıyorsa sorgulamayı o kişinin yapması gerekmektedir.

Ayrıca PTT şubelerinden de çocuk parası sorgulaması yapılabiliyor. Ancak bu işlem zaman kaybettirdiği için daha zahmetli. E-devlet üzerinden daha kolay ve daha hızlı bir şekilde çocuk parası sorgulaması yapılabilmektedir.

Alo 170

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çağrı merkezi olan Alo 170’i arayarak çocuk parası sorgulaması yapılabilir. Çağrı merkezi sayesinde çocuk parası ile ilgili bütün süreçler takip edilebilir ve çocuk parası ile ilgili bütün sorgulamalar yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 09:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler