Ekmek Zammına Müdahale

Ankara’da ekmek fiyatlarına zamlı satılmaya başlanmıştı ancak Ticaret Bakanlığı hemen duruma el koydu. Bakanlık, 200 gram ekmeyin azami fiyatının 1 lira olduğunu açıkladı.

Ekmek Zammına Müdahale

Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Sanayi Odası Yönetim kurulu ekmek fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme sonucunda Ankaralıları ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Heyet, ekmek fiyat tarifesiyle ilgili fiyatın 200 gram için 1 TL olduğunu açıkladı. Bakanlığın belirttiği fiyattan daha yüksek tutarda ekmek satanlara yaptığım uygulanacağı bilgisi kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamada, üretici lehine maliyet avantajı sağlandığından ekmek fiyatlarına yapılan zammın kabul edilemeyeceği yer aldı. Özellikle de yetkisiz girişimlere yönelik operasyonların başlatılacağı ve gerekli uygulamaların yapılacağı Bakanlık açıklamasında yer aldı.

Bakanlık Görüşü Alınmadan Yapılan Uygulamalar Geçersizdir

Bakanlık, vatandaşların mağdur edilmemesi adına gereken önlemlerin en kısa sürede alınacağını duyurdu. Konuyla ilgili vatandaşlar da valiliğe şikayette bulunmuştu. Kocaeli’nde ekmek gramajının düşürülüp fiyatın 25 kuruş artırılmasına ilişkin gelen tepkiler sonucunda hızlıca adım atıldı.

Valilik, il genelinde denetim yaptı ve 51 fırından 40’ına izinsiz gramaj düşürmekten ceza kesti. Kocaeli Fırıncılar Odası ise ısrarını sürdürdü ve yine zam talebinde bulundu. Gelen tepkiler doğrultusunda gramaj düştü ve fiyat yine 1.25 TL olarak kaldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 17:25

YORUM EKLE