Ekonomi ile Ahlak Test Ediliyor

Türkiye'de döviz kurlarının sancılı bir süreç yaşıyor olmasını fırsat bilen tüccarlar, ithal veya ithal malzemesi olmayan ürünlere zam yaptı, fiyat artışı beklenirken piyasadan mal çekildi.

Ekonomi ile Ahlak Test Ediliyor

Türkiye'nin yaz aylarının başladığı günden bu yana maruz kaldığı ekonomik çalkantılar ciddi olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Piyasada ithalat ile içli dışlı olan üreticiler büyük zorluklar ile karşı karşıya kalırken, piyasada yaşanan döviz kuru artışlarını fırsat bilenler, yerli mallara da zam uygulayarak enflasyon riskini arttırdı. Yaşanan olumsuzluklar sonucunda Türkiye'nin ekonomik zorluğu bir nevi ahlaki teste dönüştü. Yerli ürünleri döviz bahanesi ile zamlayanlar, fiyat yükseltebilmek adına piyasaya mal arzını da kesti.

FIRSATÇILAR YALANLARINI DA HAZIRLADILAR

Türkiye'nin geçmişte de yaşadığı ekonomik zorluklarda kendisini gösteren fırsatçılar, tamamen yerli üretilen ürünleri de yüksek fiyattan satabilmek adına zam uygularken öte yandan arzı azaltarak talep artışına bağlı fiyat arttırma politikasına gidiyorlar. Bu anlamda da arzı azaltabilmek adına ürün satın almak isteyen müşterilere, stok satımı var, üretim durduruldu gibi yalanlar söyleniyor. Bu tip uygulamalar piyasada fiyatlarının döviz karşısında artması mümkün olmayan ürünlerde fiyatların artmasına neden olurken, tüketiciler mağdur ediliyor.

Fiyat artışı ile ilgili olarak piyasada en büyük şaşkınlık ise un ve yağ ile ilgili olarak yaşandı. İthal olarak herhangi bir maliyetin oluşmadığı un ve yağ gibi ürünlerin fiyatlarında %50'ye yakın zamn tüketicinin elini yakıyor. Öte yandan çikolata ve bisküvilerde yapılan fiyat artışı da zincirleme olarak un ve yağa bağlandı.

İnşaat sektöründe de benzer fiyat artışları yaşanmaya devam ediyor. Eski piyasa fiyatından alınan inşaat malzemeleri, güncel döviz kuru ile değerlendirilerek piyasaya sürülüyor. Perakendecilerin döviz kurunun artmaya başladığı dönemde hızla piyasadan topladığı inşaat malzemeleri, yüksek fiyatlara ulaşında inşaat sektöründe de ateş pahası ürün sorunu yaşanmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 17:41

YORUM EKLE