Ekonomik Dalgalanmalar Sürecek, Konut Fiyatları Artacak Dikkat!

Yakın tarihte sona eren konut seferberliğinin tamamlanmasının ardından inşaat sektörü yeni bir yola giriyor. Yakın tarihte konut fiyatlarında artış bekleniyor.

Ekonomik Dalgalanmalar Sürecek, Konut Fiyatları Artacak Dikkat!

Türkiye'nin iki yıllık süreçte ekonomik dalgalanmalar karşısındaki kırılganlığı sürüyor. Döviz kurlarında ve altın fiyatında yaşanan artışlar ithalatı da büyük ölçüde etkilediğinden inşaat sektörü bu duruma karşı direncini daha fazla korumayacak. İnşaat alanındaki kritik isimlerin ortaya kodyukları ifadelerde inşaat maliyetlerinin artışının fiyatlara henüz yansımadığının altını çizmeleri, konut fiyatlarının yakında yaşayacağı sıçramayı şimdiden açıklıyor.

EYLÜLDE %10 ZAM

Türkiye'de döviz kurunun da artmasının etkisiyle inşaat maliyetleri önceki seneye kıyasla %19.91 oranında artış gösterdi. KONUTDER Başkanı Altan Elmas'ın yaptığı açıklamalar ise bu artışa yönelik maliyetin konut fiyatlarına yansımasının yakın olduğunu söylemesi konut sahibi olmak isteyenleri hareketlendirdi.

Yakın tarihte tamamlanan konut seferberliği ile konut kredisi faiz oranlarının %0.98'e kadar gerilemesi konut sahibi olmak isteyenleri canlandırmış ve Mayıs ayı itibariyle büyük ölçüde konut satışı gerçekleştirilmişti. Seferberliğin sona ermesinin ardından halen fırsatların devam ettiğini ifade eden Altan Elmas, maliyetlerin Eylül ayına kadar %10 oranında fiyatlara yansıyacağını söylemesinin sonrasında, halen konut alma fırsatının devam etmekte olduğu anlaşıldı. Elmas'ın ifade ettiği üzere fiyatlarda %10 artış olması konut piyasası aktörlerini büyük ölçüde satış güçlüğüne sürükleyebilir.

DEMİR FİYATI ARTIYOR

Bir inşaatın tamamlanmasında yapılan maliyetin %15-30'luk kısmını oluşturan demir malzeme harcamaları fiyatları etkileyecek. Demir fiyatının döviz kuruna da bağlı olarak yükselmeye devam etmesi Elmas'ın açıklamalarına göre Eylül ayında reel piyasa fiyatlarına da yansıyacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 14:24

YORUM EKLE