Ekonomik Durumu İyi Olmayan Asker Ailelerine ve Eşlerine Para Yardımı Şartları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı her yıl olduğu gibi 2019'da da asker ailelerine yardımda bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019’da da vatani görevini yapan askerlerimizin ekonomik durumu iyi olmayan ailelerine para yardımında bulunacaktır. Asker ailelerine yardım şartlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ekonomik Durumu İyi Olmayan Asker Ailelerine ve Eşlerine Para Yardımı Şartları

Türkiye, anayasamızın 2.maddesine göre sosyal devlet niteliği taşır. Bunun getirilerinden biri de ihtiyaç sahibi her bireye imkanlar dahilinde yardımda bulunmaktır. Türkiye geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019’da da vatani görevini yapan askerlerimizin ekonomik durumu iyi olmayan ailelerine para yardımında bulunacaktır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bu yardımlar için bir kamu kuruluşudur. Bunun dışında bazı belediyeler, yardım kurumları, denekler ve vakıflar da asker ailelerine çeşitli yardımlarda bulunmaktadır.

Peki bu yardımdan faydalanma şartları nelerdir?

15.08.1941 tarihli ve 4109 sayılı Asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki kanunun 2. Maddesine göre asker ailelerinin yardıma muhtaç olduğunu gösteren kıstaslar şunlardır:

Vatani görevini yapan er ya da erbaşın

1-Eşi var ise eşinin çalışmıyor olması veya herhangi bir sabit gelirinin olmaması ve ihtiyaç sahibi olması

2-Eşi yok ise annesinin sabit geliri olmaması ve ihtiyaç sahibi olması

3-Annesi hayatta değil ise babasının sabit gelirini olmaması ve ihtiyaç sahibi olması

4-Kız kardeşinin sabit geliri olmaması ve ihtiyaç sahibi olması

5-18 yaşından küçük ve bakıma muhtaç erkek kardeşinin olması gerekmektedir. Ayrıca vatani görevini yapan er ya da erbaşın 18 yaşından küçük çocuğu ya da çocukları varsa, bu çocuk ve çocukların eğitim masrafları için ekstra başvuru yapabilir.

Bu şartları sağlayan asker ailelerinin yardım alabilmeleri için gerekli evraklar nelerdir?

Bu şartları sağlayan asker ailelerinin öncelikle ikamet ettikleri il ya da ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İl ya da İlçe Müdürlüğüne veya ikamet edilen belediyelerin asker ailelerine yardımına başvurmaları gerekmektedir. 15.08.1941 tarihli ve 4109 sayılı Asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki kanunun 7.maddesi gereğince ihtiyaç sahibi asker ailelerinden istenilen belgeler şunlardır.

Eğer vatani görevini yapan er ya da erbaş evli ise; askerin eşi adına ikametgâh ilmühaberi ve nüfus cüzdanı, çocuğu ya da çocukları varsa çocuğunun ya da çocuklarının nüfus cüzdanı, kirada oturuyor ise kira kontratının fotokopisi, tam kapaklı karton dosya ve evlenme cüzdanı aslı

Vatani görevini yapan er ya da erbaş evli değil ise; askerin babası sağ ise kendi adına muhtardan ikametgâh ilmühaberi, askerin babası ölü ise annesi adına muhtardan ikametgâh ilmühaberi, askerin annesinin ve babasının nüfus cüzdanları, askerin kız kardeşleri 18 yaşında veya büyük ise bizzat kendisi nüfus cüzdanı ile, askerin 18 yaşından küçük kız veya erkek kardeşlerin  (Erkek kardeşleri 18 yaşından büyük ise ve öğrenci değilse yardımdan faydalanamaz. ) sadece nüfus cüzdanları gelecektir.Buna ek olarak tam kapaklı karton dosya, kirada oturuyor ise kira kontratları fotokopileri, askerin annesi ve babası boşanmış ise boşanma kararlarının fotokopisi ve müracaat ederken askerin annesi ve babası ile 18 yaşından büyük kardeşlerinin bizzat gelmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 12:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler