15 Şubat 2020 Cumartesi 18:44
Elazığ'daki kobi ve esnafa 1 Yıl ödemesiz işyeri destekleme kredisi

Geçtiğimiz ay yaşanan Elazığ depreminin ardından depremden en çok etkilenenlerden birisi de esnaf oldu. Bu sebeple Elazığ’da dükkana sahip esnafa ve kobilere zararlarını karşılamak adına devlet tarafından destek sağlanmaktadır. Desteğe göre kobi ve esnafa 24 ay vadeli 1 yıl geri ödemesi olmadan 100.000 TL para verilecektir.

Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehin teminatı sunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine üye esnafa gerekli malzemelerin temini için ise 200.000 TL’ye kadar işletme kredisi verilecektir.

TESKOMB Tarafından Verilen Krediler

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

200.000 TL’ye kadar verilecek kredinin 12 ila 24 ay vadesi bulunmaktadır.

Bu kredi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine üye esnafa verilmekte olup esnafın malzeme ve ihtiyaç temini için verilmektedir. Kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehin teminatı alınmaktadır.

İstihdamı Destekleme Kredisi

200.000 TL’ye kadar verilecek kredinin bir yıl ödememe seçeneği ve 3 yıl vadesi bulunmaktadır.

Bu kredi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine üye esnafa verilmekte olup esnafın malzeme ve ihtiyaç temini için verilmektedir. Kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehin teminatı alınmaktadır.

Kooperatif İhracat Tesis Kredisi

200.000 TL’ye kadar ve birinci yılında ödeme yapılmadan 4 yıla kadar vadesi bulunmaktadır.

İskonto Kredisi

200.000 TL’ye kadar 1/9 aya kadar vade ile verilmektedir.

Şoför Esnafa Taşıt Onarım Kredisi

200.000 TL’ye kadar ¼ vadeli işletme kredileri ve 1/9 iskonto kredileri verilmektedir.

TESKOMB Esnaf Kredisi Faiz Oranları

İşyeri İçin Kredi

500.000 TL’ye kadar 120 ay vade ile kredi verilmektedir.

İşyeri Modenizasyon Kredisi

İşyerinde kullanılacak malzeme ve makine için 500.000’e kadar 60 ay vadeli kredi sunulmaktadır.

Taşıt Alım Kredisi

500.000 TL’ye kadar 84 ay vadeli kredi verilmektedir.

Halkbank Kobilere Özel Destekler

 • İstihdam Odaklı İşletme Kredisi
 • KOBİ İş Geliştirme Kredisi
 • Franchising Destek Kredisi
 • Endüstriyel Tarım Kredisi
 • İmalatçı Kobiler için Yatırım kredisi
 • Otomotiv Yan Sanayii Destek Paketi
 • Mobilya Sektörü Destek Paketi
 • Medikal Sektörü Destek Paketi
 • Su Ürünleri ve Balıkçılık Kredisi
 • Çay Sektörü Destek Paketi
 • Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Karşılığı Kredi
 • İvme Finansman Paketi

İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

İmalat ile uğraşan şirketlere bir yıl geri ödemesiz ve beş yıl vadeli değişen faiz oranları ile kredi verilmektedir.  İkinci olarak ise emeğin ağırlıklı olduğu hizmet sektöründe aynı şekilde bir yıl ödemesiz ve beş yıl vade ile nakit ve gayrinakdi şekilde ödenmektedir.

Kobi İş Geliştirme Kredisi

Kobilere iş büyütmek gibi amaçlarla Halkbank tarafından verilen kredi bir yıla kadar ödemesiz ve 60 aya kadar vade ile verilmektedir. Kredi 3 ay taksitlere bölünmektedir.

Franchising Destek Kredisi

Franchising ile şube açmak isteyen vatandaşlara destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda 60 ay vade ile artan eşit taksitli 3-6 aylık taksitler ile ve 6 ay ödemesiz kredi verilmektedir.

İmalatçı Kobilere Yatırım Kredileri

İmalatçı kobilere imalatın birçok aşamasında destek sağlaması ve büyümesine katkıda bulunmak adına kredi verilmektedir. Yatırım ve işletme alanında verilen bu krediler yatırım için 3 yıl ödemesiz 10 yıl vade ile işletme için ise 1 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli olarak verilmektedir.

Endüstriyel Tarım Kredisi

Yatırım ve işletme kredisi olarak verilen endüstriyel tarım kredisinin işletme kredileri için 3 ila 6 ay taksitli ve bir yıl ödemesiz 4 yıl vade ile verilmektedir.

KOSGEB Kobi Finansman Destek Programı

Kobi bilgi beyannamesine tabi olan, desteklerinden yasağı bulunmayan, KOSGEB veri tabanında kaydı olan vatandaşlara KOSGEB kobi finansman destek programı kapsamında destek verilmektedir. Verilen desteklerde işletme kredisi için 12 ila 18 ay vade ile, makine ve teçhizat için 12,18,24,30 ve 36 ay vade ile sağlanmaktadır. Girişimi bulunan işletmelere 50 bin ve stratejik işletmelere 500 bine kadar destekli kredi sunulmaktadır.

Halkbank Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Halkbank esnaf ve sanatkarlara iş yeri açmaları için birçok kredi seçeneği sunmaktadır. Bunlar: ESKKK Kefaletiyle Krediler, ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler, Sıfır Faizli Esnaf Kredileri olarak üç başlıkta verilmektedir. 2020 yılında da %100 faiz indirimi oranı ile esnaf ve sanatkarlara kredi desteği sağlanmaktadır. Esnaf ver sanatkarların makine ve ekipman almaları hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşımaları için 30.000 TL üst limitli kredi sunulmaktadır.

Halkbank 2020 yılında %50 ve %100 faizsiz krediler verecektir. Bunun yanı sıra birçok kamu bankasının da bu konuda çalışmaları bulunmaktadır.

Son Güncelleme: 15.02.2020 18:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler