Elektrik Doğalgaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Elektrik ve Doğalgaz faturalarında yapılacak olan yeni düzenlemenin detayları

Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu, korona virüs ile ilgili alınan önlemlere bir yenisini daha ekledi. Elektrik ve doğalgaz faturalarında değişiklik yapıldı. Artık sayaç okuma işlemi gerçekleşmeyecek ve ortalama fatura ile faturalandırma yapılacak.

Elektrik Doğalgaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Elektrik ve Doğalgaz faturalarında yapılacak olan yeni düzenlemenin detayları

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını ile ülkemiz de mücadele etmektedir. Bu mücadeleye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da katıldı. Kurumun yaptığı açıklamaya göre elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay süreliğine ertelenecek. Hangi faturaların erteleneceği, nasıl faturalandırılma yapılacağı merak ediliyor.

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Değişiklik!

Korona virüs salgını için alınan önlemlere her gün bir yenisi eklenmektedir. Salgınla mücadelede vatandaşa destek devam ediyor. Ekonomik alanda destek sağlayan devlet her gün yeni bir önlem almaktadır.

İhtiyacı olan vatandaşa devlet yardım etmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu süreç içerisinde alınan kararlara bir yenisini daha ekledi. Doğalgaz ve elektrik faturaları ile ilgili değişikliğe gidileceğini açıkladı. Korona virüs salgını ile mücadele devam ediyor.

Doğalgaz ve Elektrik Faturaları 3 Ay Erteleniyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, korona virüs salgını ile ilgili vatandaşı zor durumda bırakmamak için yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeye göre elektrik ve doğalgaz faturalarında geçmiş tüketim ortalamaları hesaba katılacak ve faturalar bu şekilde düzenlenecek. Sosyal mesafenin korunması ve insanların evden çıkmaması için bu karar alınmıştır.

Hem sektör çalışanlarının hem de vatandaşların sağlığı ön plana alınmış ve bu karara varılmıştır. Yapılan bu düzenlemeye kıyasen fatura düzenlemesi adı verilmektedir. Yakın zamanda faaliyete geçirilecektir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından alınan karar ile sayaç okunmasının durdurulacağı yerleşim alanları olacaktır. Sadece karantinaya alınan yerlerde, sosyal mesafenin korunamayacağı yerlerde geçerli olacaktır. 3 ay boyunca sayaç sayılmayacaktır. Sayaçları okunmayan vatandaşların mevsimsel olarak nerede yaşadığı da göz önünde bulundurulacaktır. Faturalandırma tüketicinin son iki yılındaki tüketimi dikkate alınarak yapılacaktır. Faturalar SMS yolu ile bildirilecektir. Uygulama sona erdiğinde bilgilendirme yapılacaktır.

Tüketicilerin faturaları ve tüketim miktarı ile ilgili detaylı bilgi kurumun intenet sitesi üzerinden veya e- devlet üzerinden bakılabilecek. Yapılan diğer açıklamaya göre bu süreç içerisinde iş yerini durdurmak zorunda olanların da sayaçları okunmayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Kararı

Korona virüs önlemleri ile ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da yeni bir karar aldı ve kararı kamuoyuna açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; salgının yayılmasını engellemek ve insanların evinde kalmasını sağlamak için yetkili uzmanlarla görüşüldüğü bildirildi. Uzman tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumaları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacak.

Hem çalışanların korunması hem de vatandaşın korunması için bu kararın alındığı belirtildi. Elektrik ve doğalgaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesinin gerçekleşeceği bildirildi. Belirli bir süre için bu uygulamanın yapılacağı daha sonra eski düzene geçileceği zaman tekrar duyurunun yapılacağı da özellikle belirtildi. Vatandaşın aleyhine bir uygulama yapılmasının söz konusu bile olamayacağı söylendi. Bazı özel yerlerde 3 ay sayaç okumanın gerçekleşmeyeceğini de belirtti.

Kıyasen Fatura Düzenlemesi Nedir? Elektrik ve Doğalgaz’da Yapılacak Olan Yeni Düzenlemenin Detayları Nelerdir?

Korona virüs nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da yeni bir düzenlemeye gitti. Kıyasen fatura uygulaması uygulanmaya karar verildi. Bu uygulama 3 ay boyunca devam edecek. Bu uygulama ile hem sayaç okuma işlemi yapan personellerin sağlık güvenliği sağlanmış olacak hem de vatandaşın evden çıkmamaları sağlanacak.

Faturalar SMS, e-fatura ve e-posta gibi elektronik ortamlardan faturalar bilgilendirilecektir. Sayaç saymama durumu belirlenen iş yerleri için ve karantina alınan yerler için uygulanacaktır. Sayaç olmayacağı için geçmiş tüketim hesaba katılarak fatura oluşturulacaktır. Son iki yılın faturalarına bakarak işlem yapılacaktır.

Ayrıca mahsuplaşma işleminin de gerçekleşeceği bildirildi. Tüketicinin alacağı oluşursa bu durumda tüketiciye borç sayacın okunmadığı zamana kadar taksit şeklinde ödenecektir. Faturalandırma işleminde mevsimsellik yanında tüketicinin son iki yıldaki tüketimi de hesaba katılarak faturalandırma yapılacaktır.

Bu ay Mayıs ayında fatura düzenlemesi 2018 ile 2019 yılında Mayıs ayında gelen faturaların ortalaması alınarak fatura oluşturulacak. Fatura hesaplandırma işlemi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından takip edilecek. Tüketicinin mağdur olmaması için işlemler yapılacak. Şirketlerin durdurma gibi bir durumu söz konusuysa bu şirketler için sayaç okuma işlemi gerçekleşmeyecek.

Tüketici fatura detaylarını e- devlet üzerinde veya kurumun intenet sitesinden öğrenebilecek. Genelge içerisinde yer alan bilgiye göre sayaç okuma işlemleri ertelenecek. 3 ay boyunca okunmayacak olan sayaçlarda faturalandırma son iki yılın aynı ayında ödenen faturaların ortalaması alınarak gerçekleşecek.

Faturalandırma işlemleri kağıt ile olmayacağı için tüketicinin telefon numarasını vermesi iyi olacaktır. Faturalar SMS yolu veya e- posta yolu ile tüketiciye yollanacak. Fatura ödeme işlemlerinin de intenet üzerinde yapılması tavsiye edilmektedir. Kurumun sitesinden veya kartınızın olduğu banka üzerinden tüm faturalarınızı kolay bir şekilde dışarıya çıkmadan ödemeniz mümkün.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 02:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler