23 Nisan 2020 Perşembe 13:54
Elektrik, Su ve Doğalgaz faturaları ertelendi mi?
Takip Et:

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerden iş yerlerinin kapanması veya üretimi azaltması konusu sonrasında pek çok vatandaş maddi olarak sorun yaşadı. Bu süreçte ise doğalgaz, elektrik ve su faturalarının ertelenip ertelenmediği merak edilmeye başlandı. Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi faturaların 3 ay ertelenerek yapılandırmanın gündeme geleceğini açıkladı.

Doğalgaz, elektrik ve su faturaları ertelendi mi?

Yapılan açıklamalara göre doğalgaz, elektrik ve su faturaları için herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtildi. EPDK konu ile ilgili,

“kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılma hızını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması için bu konuda yetkili olan uzman kurul ve kurumlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır.

yapılan düzenlemelerin genel amacı hem sayaç okuma görevinde bulunan çalışanların hem de tüketici olan vatandaşlarımızın sağlığını koruma altına almaktır. Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin “kıyasen fatura düzenlemesi” bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek olan sınırlı süre için uygulanması amaçlanan düzenlemedir. Vatandaşın aleyhine olacak hiçbir düzenleme söz konusu değildir. Böyle bir durum olamaz ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun böyle bir düzenlemeye izin vermesi mümkün değildir.

Kıyasen Fatura Düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yağan çalışanların sosyal mesafe kuralına uyulamadığı durumlar için geçerli olacak ve yalnızca bu durumlar için kıyasen faturam yöntemi izlenecektir.

Elektrik ve su faturaları için erteleme ve yapılandırmanın yolu açıldı

Salgınla mücadele devam ederken salgının ekonomik etkilerinin azaltılabilmesi için atılan adımlardan bir tanesi de elektrik ve su faturalarına yönelik yapılan düzenlemeler oldu.

Bu süreçte kurum tarafından alıan 2 kritik karar konutların ve kapatılan iş yerlerinin faturalarının kıyasen belirlenmesi uygulaması olmuştur. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin geçmiş dönem alacaklarına yönelik yapılandırma yapması hayata geçirilecek.

Su faturaları 3 ay ertelenecek

Meclis’te alınan karara göre belediyelere bağlı kuruluşların su faturası alacaklarına 3 ay boyunca erteleme yetkisi verildi.

Bu uygulama konut ve kapatılan iş yerleri için de kullanılacak. Su tüketimine bağlı alacaklar, bu düzenlemenin kesinleşmesi ile birlikte yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay ertlenerek ilerleyen süreçte tahsis edilecek.

Eşit taksitlere bölünecek

Haziran ayına kadar kesilecek faturaların 3 ay ertelemesini öngören düzenlemenin süresi Haziran ayında tekrar 3 ay uzatılabilecek. Alacaklar ertelenen süreler sonunda fatura tahsisini eşit taksitlere bölerek gecikme zammı ve faiz uygulaması yapamayacak.

Elektrik borçlarına yapılandırma

Elektrik tüketiminden kaynaklanan ve 1 Şubat 2020 itibari ile vadesi geldiği halde ödemesi yapılmayan ve yapılandırılmayan tüm borçlar otomatik olarak yapılandırılacak. Eylül ayı sonuna kadar ilgili kuruma yapılacak başvurularla birlikte ilk taksiti 2021 yılı ekim ayının son gününe kadar ödeme şartı ile 3 ay eşit ödemelere bölünen tutarlar ile ödeme gerçekleşecek.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kıyas fatura kararı alındı

Salgın ile mücadele kapsamında 3 ay süre ile geçici olarak kıyas fatura dönemine geçildi. Risk grubunda olan illerin sayaçlarının okunmasında görevli personelin korunması için alınan karar ile birlikte vatandaşların son iki yıllık o ayki tüketim ortalamalarına göre fatura çıkarılacak.


Konu hakkında Elektrik ve Doğalgaz faturalarına ilişkin kıyasen fatura düzenlemesi açıklaması şu şekilde,

Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır.

Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.

Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.

Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.

Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.

Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır. Öneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.

Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir. Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun intenet sitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir.

Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları (tahakkuk) ertelenecektir.

Kurumumuz tarafından özellikle altı çizilen nokta vatandaşların mağduriyet durumlarında gönderdikleri dilekçelerin tizilikle incelenerek hiç bir vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalara devam edeceğiz. Dağtım şirketleri tarafından yapılacak herhangib bir yanlış uygulama halinde vatandaşların hakkının korunabilmesi için anında soruşturma açılacak ve durum düzeltiecektir. 

Öte yandan, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkân oluşturmak adına tüketicilerin mobil iletişim bilgilerinin ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletilmesinde fayda görülmektedir.

Hangi bölgelerde kıyasen fatura yazılacak?

EPDK pandemi ile mücadele kapsamında ikinci açıklamasında ise hangi bölgelerde kıyasen fatura sisteminin kullanılacağına yer verdi. Buna göre,

  • Karantinaya alınan bölgeler,
  • İdari kararlar sebebi ile sayaç okumalarının geçici olarak durdurulduğu yerler,
  • Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde,
  • İdari kararlar sonrasında faaliyetleri geçici olarak durdurulan iş yerlerinde,
  • Öğrenci evi, karantina alanındakiler gibi boşaltılan evlere fatura düzenlenmeyecek.

 

Haber manşetlerini merak eden herkes burada! Şimdi sen de Facebook’ta katıl aramıza! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!


Son Güncelleme: 23.04.2020 13:54
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.