Elektrik, Su Ve Doğalgaz Faturalarında Ödenen Tüm Ücretler

Her ay ödemekte olduğumuz Elektrik, Doğalgaz ve Su faturaları içinde hangi başlıklar altında ücretler ödediğimizi bilseydiniz siz de çok şaşırırdınız. Faturalarda ödediğimiz bedellerin isimlerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Elektrik, Su Ve Doğalgaz Faturalarında Ödenen Tüm Ücretler

Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturalarında Ödemesi Gerçekleşen Bütün Bedeller

Ödediğimiz elektrik, su ve doğalgaz faturalarında atık su, dağıtım, güvence, okuma, açma kapatma, TRT payı ve bağlantı gibi başlıklar yer alıyor. Ödenmekte olan her fatura kapsamında minimum 2-3 isim altında da bedel ücreti temin edilmekte.

Sözcü Gazetesi’nin yayınladığı haber kapsamında, su tüketim bedeli, atık su bedeli, dağıtım bedeli, bağlantı bedeli, okuma bedeli, güvence bedeli, açma kapatma bedeli ve TRT bedeli gibi başlıkların yanı sıra, “Bedel Ücreti” de tekrardan masaya yatırılan tartışma konuları arasında yer aldı.

Faturaların boyutunu büyüten bedellere en son “poşet bedeli” gibi bir tutar daha eklendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ayarlamayla 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle her poşet için 25 kuruş poşet bedeli kesilmeye başlandı. Telefonlar için ise “telsiz bedeli” ödenmekte. Su faturalarında 3 farklı isimde, elektrik faturalarında ise 6 farklı isimde bedel kesiliyor…

Aşağıdaki kısımda faturalarımıza yansıyan bedellerden bir kısmını sizler için paylaştık.

Öneğin Elektrik Faturası ele alınacak olursa, elektrik faturalarında elektrik üretim noktalarındaki üretim masraflarına eşit şekilde gelen elektrik birim enerji fiyatı haricinde dağıtım bedeli, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun gelirlerinin çok büyük bir kısmını meydana getiren TRT bedeli, gelirinin belediyelere verildiği belediye tüketim bedeli, sayaç okutulma bedeli, ama ve kapatma bedeli ile sayaç bedeli kesiliyor.

Doğal Faturası ele alınacak olursa ise, abone bağlantı bedeli, doğalgazı kullanım dışı kalan üyelerden kesme ve açma bedeli, sayaç bakımı ve kalibrasyonu bedeli, usulsüz kullanma bedeli, tüketicinin borcunun ödemesini yapmaması tehlikesine karşı tek seferlik olacak şekilde güvence bedeli alınmakta.

Telefon ve Uçaklar: Kişiler telefon ile iletişim kurabilmek için telsiz kullanım bedeli  vermekteler. Seyahat ederken havayollarını seçenler de uçak bilet fiyatlarına dahil olarak havaalanı vergisi ve hizmet bedeli veriyorlar. Aynı zamanda ev telefonları ve intenetleri, borçlarından kaynaklı olarak kapatıldıktan sonra yeniden hizmete açtırılan üyeliklerde 25 TL açılış bedeli ödemekteler.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 23:06

YORUM EKLE