Emekli Maaşı 2019'da Tavan Yapacak

Emekli vatandaşların 2019 yılı itibariyle maaşlarında yaşanacak olan artış ile ilgili ilk hesaplamalar yapıldı. Merkez Bankası, son 6 ayın enflasyon oranı tahminlerini paylaştı.

Emekli Maaşı 2019'da Tavan Yapacak

Enflasyon oranı ile ilgili olarak yaşanan gelişmeler emeklilerde maaş zamlarına yansımaya devam ediyor. Bu kapsamda emekli vatandaşların Ocak ayında alacakları maaşları enflasyon tahminlerine göre hesaplandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiren hesaplamalara göre vatandaşlara toplamda 68 ile 326 TL arasında değişen bir maaş zammı sağlanacak. Milyonlarca emekli vatandaşı ilgilendiren maaş artışı haberleri emeklileri sevindirirken bu hesaplamalara göre elde edilen veriler tahmini olup, daha yüksek veya daha düşük miktarlarda da artış yaşanabileceği gündemde yer aldı.

2018 YILINDA ZAM YAĞMURU

Emekli vatandaşlar bu yıl 2 defa bayram öncesi ikramiye aldılar ve üstelik 2 defa da maaş zammı elde ettiler. Elde edilen 2 zam artışının sonrasında sıradaki yükselişin ise Ocak ayında meydana geleceği biliniyor. Ocak ayında emekli vatandaşlara uygulanacak maaş zammını ise 2018 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı belirleyecek. Merkez Bankası'nın 2018 yılının sonunda ortalama olarak 13.4 oranında gerçekleşeceğini tahmin ettiği enflasyon verilerine göre 2019'un ilk ayında emekli maaşları %3.87 oranında zamnalacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 13:55

YORUM EKLE