Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer? Promosyon Alındıktan Sonra Banka Değişikliği Yapılabilir mi?

Kimi vatandaşlar emekli maaşlarını almakta oldukları bankalarda değişiklik yapmayı talep ediyorlar. Her vatandaşın böyle bir hakkı bulunuyor. Fakat vatandaşlar bu işlemi gerçekleştirmeden evvel Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemi Ne Kadar Sürüyor? Sorusunu yöneltiyorlar. Emekli maaşının farklı bir bankaya taşınması talebinde bulunulmasının ardından bu işlem birkaç gün içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıntılar haberimizde yer alıyor…

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer? Promosyon Alındıktan Sonra Banka Değişikliği Yapılabilir mi?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Emekli maaşlarının taşınması için elbette başvuruda bulunulması gerekiyor. Maaş taşıma işleminin gerçekleştirilmesi için 2 adet yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki e-devlet aracılığı ile maaş taşıma, diğer yöntem ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçe öneği ile SGK’ya yapılan başvuru ile gerçekleşiyor.

E-devlet Aracılığı Emekli Maaşı Banka Değişikliği

E-devlet aracılığı ile maaş taşıma işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. E-devlet aracılığı ile maaş taşıma işlemini yapabilmeniz için SGK’da kayıtlı olduğunuz sigortayı bulmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz sigortaya göre aşağıdaki menülerden birinden işleminizi gayet kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten SSK 4A emekli maaş banka değiştirme işlemini SGK-4A Banka ve Adres Değişikliği Menüsü üzerinden,

BAĞ-KUR 4B banka değişikliği işlemini SGK-4B Banka ve Adres Değişikliği menüsünden,

Memurlar ise banka değişikliği işlemlerini SGK-4C Banka Değişikliği Menüsünden gerçekleştirebilmektedirler.

Aynı bankanın farklı bir şubesine emekli banka değişikliği isteğinizi yukarıda sıralamış olduğumuz menüler aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Farklı şubeye taşıma kredi blokesi, promosyon alınmış olması ve benzeri durumlar engel olarak görülmemektedir.

Emekli Banka Değişikliği İşlemi Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşı ve banka değişikliği isteğinizi sisteme girmenizin sonrasında maaşı aldığınız bankanın maaş hesabınızda bloke olmaması durumunda ve taşıma işlemi isteğinizi e-devlet sistemi aracılığı ile sorunsuz olarak iletmeniz durumunda genel olarak takip eden ödeme zamanında sonra maaşınız istekte bulunduğunuz yeni bankaya taşınmaktadır.

Genel olarak istekte bulunduğunuz tarihten sonraki 2. Ayda maaşlarınız yeni bankanıza yatmaya başlayacaktır.

Kredi Borcu Olanlar Maaş Taşıyabilir mi?

Kredi borcu olması durumunda bankalar hesaplarınıza bloke koyarlar. Bloke koyulmuş maaşların borçlar ödenmeden evvel farklı bir bankaya taşınması işlemi yapılamamaktadır.

Promosyon Alındıktan Sonra Banka Değişikliği Yapılabilir mi?

Bankalar emekli maaşı taşıma işleminde 3 sene süre ile emekli banka promosyonu peşin şekilde hesaba yatırmaktadırlar. Halihazırdaki durumda promosyon aldıktan sonraki 3 sene içinde maaş taşıma işlemi gerçekleştirilememektedir. Fakat size ödenen promosyonu bankaya geri iade ederek maaş taşıma işleminizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Emekli Bank Maaşı Değişikliği Yapamıyorum. Neden ?

Emekli maaşı taşıma işlemleri senenin belirli zamanlarında gerçekleştirilebilmektedir. Mesela SGK maaş hesaplama zamanlarında maaş taşıması yapılmamaktadır. Yalnızca bu durum SGK yüzünden görülmektedir. Bu genelde “aylık hesaplama zamanlarında sistem banka adres değişikliklerine açık olmamaktadır.” Şeklinde bir uyarı ile karşılaşılmaktadır. Taşıma işlemini, ilgili dönemde tekrardan deneyerek yapabilirsiniz.

Fakat diğer tüm nedenler maaş aldığınız halihazırdaki banka ile alakalıdır. Promosyon almanız durumunda, hesabınızda kredi blokesi olması durumunda ve maaş hesabınıza bağlı kredi kullanmanız durumunda bu blokeler bankanız tarafından kaldırılmadığı taktirde maaş taşıma işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 10:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler