Emekli Olunca Kaç Para Maaş Alırım? 2019 Emeklilik Maaşı Hesaplama

Ülke çapında çalışan milyonlarca vatandaş emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak ediyorlar. Bu işlemin gerçekleştirilmesi her sigorta kapsamında değişiklik gösteriyor. Gelin sigorta türlerine göre emeklilik maaşı hesaplamanın nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Emekli Olunca Kaç Para Maaş Alırım? 2019 Emeklilik Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesaplama

Çalışan tüm personeller çalışma hayatlarının sonlanacağı günün hayali kurarak uyanırlar her güne… O güzel günleri düşünürken elbette ne kadar maaş alacaklarını da merak ediyorlar. O zamana kadar verilen emeklerin karşılığını stres olmayan ve huzur dolu bir emeklilik süreci ile almak isteyen çalışanların emekli olduktan sonra alacakları maaşları da onların huzur dolu hayatlarında önemli bir etken elbette. Şimdiden ne kadar maaş alacağını öğrenmek isteyen çalışanlar bu işlemi nasıl yapacaklarını araştırıyorlar. Bu yazımızda emekli maaşınızı nasıl ve hangi adres üzerinden hesaplaya bileceğinizi siz değerli okurlarımıza anlatacağız.

Emekli maaşının hesaplanması işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’nca erişime açılan bir bağlantı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu bağlantıyı aşağıdaki kısımda sizlerle paylaştık.

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet

Vermiş olduğumuz link üzerinden TC kimlik numaranız, sicil numaranız, baba ismi, nüfusa kayıt olunan il ve doğum tarihiniz ile hesapla butonuna basarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin sonucunda emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı görebilirsiniz.

DİPNOT: Sicil numarasını bilmeyen okurlarımız e-devlet sistemi aracılığı ile SGK hizmet dökümü sayfasından sicil numaralarını öğrenebilmektedirler.

Emekli Maaşının Hesaplanma Kriterleri

Emekli maaşları çalışan kişilerin çalışmış oldukları sene ve ödemiş oldukları primler gibi pek çok etmenin bir araya gelmesi ile hesaplanmaktadır. Bu sebepten alınan emekli maaşları kişiden kişiye değişmektedir. Mesela daha uzun bir süre boyunca çalışmış olan ve daha yüksek değerlerde prim ödemiş olan kişiler emekli olduktan sonra daha fazla maaş alırlarken, asgari tutarlarda prim ödemiş olan ve senesini doldurduğu anda emekli olan kişiler daha az miktarda emekli maaşı almaktadırlar. Senede 2 kez, Ocak ve Temmuz aylarından enflasyon oranı ve farkına bakılarak zamlanan emekli maaşları emekli vatandaşın tercihi doğrultusunda kullandığı bankalardaki hesaplarını aktarılmaktadır.

 4A SSK Çalışanlarının Emekli Maaşlarının Hesaplanması

4A SSK çalışanı iseniz https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet web adresine gitmek sizin atmanız gereken ilk adım olacaktır. Karşınıza çıkan sayfada T.C Kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi doldurmanız gerekiyor. Bu işlemi tamamlamanızın arkasından sorgula tuşuna basarak emekli maaşınızın hesaplamasını yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı önceden öğrenmiş olacaksınız.

4B BAĞ-KUR Çalışanlarının Emekli Maaşlarının Hesaplanması

BAĞ-KUR üyesi vatandaşlarımız da https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi web adresine giderek önlerine çıkan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine basmaları ve arkasından TC Kimlik Numaraları ile e-devlet şifrelerini girmelidirler. Sonrasında gelen sayfa üzerinde “Kurumu” bölümünden esnaf ya da tarım üzerine, hangi sahada çalışıyorlarsa onunla ilgili seçeneği seçmeliler. En son adım olarak da sorgula tuşuna basılması gerekiyor, bu işlemin de tamamlanması sonrasında BAĞ-KUR’lu çalışanlar emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını öğrenmiş olacaktırlar.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 23:50

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gültekin balcı
Gültekin balcı - 1 yıl Önce

Nezaman emeklili onbirin


Popüler Haberler