Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak? Bakan Kurum'dan Emlak Bankası Açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Emlak Bankası'nın yeniden açılışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak? Bakan Kurum konuşması detayları ile yazımızda.

Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak? Bakan Kurum'dan Emlak Bankası Açıklaması!

Emlak Bankası İle İlgili Kritik Açıklamalar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ,merakla beklenen Emlak Bankası’nın açılışıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamalarda çok kısa bir tarih içerisinde Türkiye Emlak Bankası’nın açılacağını duyurdu. Kurum sözlerine, Türkiye Emlak Bankası’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağını belirterek devam etti.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aralık ayında yaptığı 100 günlük eylem planlaması bünyesinde Emlak Bankası’nın açılacağından bahsetmişti.

Emlak Bankası Hakkında

Emlak Bankası 3 Haziran 1926’ da Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 20 milyon TL bütçe ile açıldı. Bankanın ödemesi gerçekleşmiş bütçesi 1953 yılında 300 milyon TL’ye kadar yükseltildi. Emlak Bankası birçok konut projesini hayata geçirdi. Emlak Bankası’nın yaptığı konut projelerine önek verecek olursak; Ankara Telsizler, İstanbul Levent, Koşuyolu, Emekli Subay Evleri, Edine Mimar Sinan, İzmir Denizbostanlısı, Eskişehir Yunuskent, İstanbul Ataköy, Urfa, Diyarbakır ve Çankırı gibi konut projelerini sayabiliriz.

Emlak Bankası yalnızca kendi inşaatlarıyla da ilgilenmiyor. Emlak Bankası kendi inşaatları dışında Ankara Devlet Opera ve Balesi, TRT Sitesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, Devlet Mahalleleri, Ankara Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası ve TBMM Lojmanları’nın inşaatlarını da üstlendi.

Yakın geçmişe bakıldığında ise Emlak Bankasının, Ankara’da Elvankent, Konutkent, Bilkent, İstanbul’da Ataşehir, Ataköy, Bahçeşehir, Sinanoba, Mimaroba, İzmir’de Mavişehir ve Gaziemir gibi konut, banka, dış ticaret ve denizcilik projelerinin altında imzası olduğu görülüyor.

Bu projelerin hayata geçmesi sonrasında ise 03.07.2001 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile Emlak Bankası’nın bankacılık faaliyetlerinde bulunma yetkisi elinden alındı ve tasfiye edildi.

Tasfiye Edileli 16 Sene Olmuştu

Geçmişe bakıldığında hatırlanacağı gibi 1980 yıllarının son dönemlerinde eski Emlak Bankası Genel Müdürü Engin Civan’ın da isminin anıldığı bazı olaylar yaşanmıştı. İş insanı Selim Edes’in ‘‘rüşvetin belgesi mi olur?’’ demesi, kurumun isminin yolsuzluk iddiaları ile birlikte zikredilmesine sebebiyet vermişti. Bu olayların ardından Emlak Bankası’nın bankacılık faaliyetlerinde bulunma yetkisi 03.07.2001 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan 4684 no’lu kanun ile elinden alınmıştı ve tasfiye edilmişti. Tasfiye edilen Emlak Bankası’nın tüm şubeleri Halkbank ve Ziraat Bankası’na devredilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 15:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler