Emlak Konut Vergisi Hesaplama 2019 - Ödemeler Nereye Yapılıyor? Ödeme Takvimi

Devlet, mülkünüzün tipine ve bağlı bulunduğu belediyeye göre her yıl iki taksit şeklinde gelir vergisi almaktadır. Büyükşehirlere bağlı konut sahibi olanlar ilçe belediyelerine göre iki kat daha fazla vergi öderler.

Emlak Konut Vergisi Hesaplama 2019 -  Ödemeler Nereye Yapılıyor? Ödeme Takvimi

Konut sahibi olan herkes her Mart ve Kasım aylarında iki taksit olmak suretiyle emlak vergisi ödemelerini yaparlar. Emlak vergisi hesaplamaları gayrimenkulün tipine göre değişiklik gösterir. Vergi tutarı konutlar için 1/1000, ticari amaçlı gayrimenkullerde 2/1000, arsalar için 3/1000 oranındadır. Eğer mülkünüz büyükşehir belediyesine bağlı ise emlak vergisi tutarı daha yüksek olabilmektedir.

Ödemeler Nereye Yapılıyor?

Emlak vergisi ödemelerinizi, mülkünüzün bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunarak yapmanız gerekmektedir. Ancak artık PTT şubelerinden veya ATM’lerinden borç tutarınızı havale yapabilirsiniz. Ödeme yapabilmeniz için vergi mükellef numarasını bilmeniz yeterlidir.

Büyükşehirler için ödeyeceğiniz gelir vergisi tutarı ilçe belediyelerine göre 2 kat daha fazla olabilmektedir. Büyükşehir belediyelerine bağlı konumlarda işyeri sahibi olanlar 4/1000 oranında gelir vergisi ödemektedirler. İlçe belediyeler için ise bu tutar binde 2’dir.

Ödemelerinizi yıl içerisinde iki taksit tutarıyla yapmanız gerekmektedir. İlk taksit tutarının 1-31 Mart tarihleri, ikinci taksiti ise 1-30 Kasım tarihi içerisinde yatırmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 00:55

YORUM EKLE