Enflasyon endeskli konut kredisi faiz oranları düştü

Haziran ayı enflasyon oranları açıklandı. Haziran 2019’ da enflasyon oranları endeks kapsamına giren 418 maddenin 51 inde değişim olmazken, 264’ünde artış, kalan 103’ünde ise azalma görülmektedir. Türkiye İstatistik Kurulunca yapılan açılamaya göre enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinde 1,5’e kadar düşüş görülmekte. Enflasyon Endeksli Konut Kredisi nasıl hesaplanır. İşte haberin detayları...

Enflasyon endeskli konut kredisi faiz oranları düştü

Haziran ayı enflasyon oranları açıklandı. Haziran 2019’ da enflasyon oranları endeks kapsamına giren 418 maddenin 51 inde değişim olmazken, 264’ünde artış, kalan 103’ünde ise azalma görülmektedir. Türkiye İstatistik Kurulunca yapılan açılamaya göre enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinde 1,5’e kadar düşüş görülmekte.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarında artış görülmesiyle birlikte Temmuz ayındaki konut kredisi faizlerinde %1,5’a kadar düşüş görüldü. Bu düşüşe bağlı olarak bazı bankaların kullanacağı konut kredisi faiz oranları da %1,5 olarak belirlendi. Uzmanlar bu düşüşün beklenilen bir düşüş olduğunu hatta önümüzdeki dönemlerde daha fazla düşüş olacağı görüşündeler.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Temmuz ayı Enflasyon Endeksli Konut Kredisi hesaplanırken bankanın açıkladığı hesaplama yöntemi ile yıllık TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması ile 0,19 pay oranının toplanması ile oluşturulur. Öneğin 10.000 TL tutarındaki 10 yıl vadeli bir konutun enflasyon endeksli kredisi aylık 1.800 TL olur.  

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 00:01

YORUM EKLE