Enflasyon ve dolar kurundaki düşüş konut kredisi faiz indirimlerini hızlanabilir

Enflasyon ve dolar kurundaki düşüş konut kredisi faiz indirimlerinin hızlanabileceğine işaret olarak yorumlanıyor. Merkez Bankası'nın Para Politikası Faizleri'nde de indirime gideceği öğrenildi.

Enflasyon ve dolar kurundaki düşüş konut kredisi faiz indirimlerini hızlanabilir

Hafta itibariyle Garanti BBVA, Yapı Kredi ve ING Bank konut kredilerinde faiz oranlarını indirme kararı aldı. Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu enflasyon oranlarına göre enflasyon oranı yüzde 3 düşüş gerçekleşti. TÜFE Haziran ayında yüzde 15.72 seviyesine gerilerken bankalar ardı ardına faiz oranlarını düşürdüklerini açıkladı.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank ve Denizbank tarafından geliştirilen Enflasyon Endeksli Konut Kredisi formülüyle Temmuz ayında konut kredisi faiz oranı faiz oranları TÜFE rakamlarına bağlı olarak düşüş gösterdi. Haziran ayında yüzde 1.75 seviyesinde olan Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranı an itibariyle yüzde 1.50 seviyesine çekildi.

Döviz Kuru Düşüş Eğilimi Sürebilir

2018 yılının ikinci yarısından itibaren döviz kurundaki dalgalanma konut kredisi faiz oranlarına da doğrudan yansımakta. 23 Haziran İBB seçimlerinin tamamlanması, G-20 zirvesinde ABD ile S-400 konusunda mutabakata varılması ve verilen olumlu mesajlarla ABD doları 5.60 ve Euro 6.32 seviyesinden işlem görüyor.

Politika Faizlerinde İndirim Beklentisi

Enflasyon oranında yaşanan düşüş sonrasında gıda enflasyonunda dengeleme başladı ve yaşanan düşüşle birlikte Merkez Bankası’nın Temmuz Para Politikası Kurulu’nda Para Politikası Faizleri’nde indirime gitme ihtimali yükseldiği konuşuluyor.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı

4 Temmuz itibariyle konut kredilerinde faiz oranı ortalaması yüzde 2.04 seviyesine çekilirken, 100.000 TL’ye kadar konut kredilerinde en düşük faiz oranı yüzde 1.55 seviyesinde. Bu tutarın üzerindeki konut kredileri için en uygun faiz oranı yüzde 1.57 seviyesinde seyrediyor.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Hesaplama Öneği

Enflasyon Endeksli Konut Kredilerinde 10 yıl vadeli 150.000 TL konut kredisi hesaplamasına göre kredi aylık taksit tutarları 2700 TL bandında. Aynı tutarda 5 yıl vadeli konut kredilerinde ortaya çıkan aylık taksit tutarı ise 3800 TL’ye tekabül etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 07:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler