Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? 2019 Engelli Bireylere Avantajlı İhtiyaç Kredisi

Engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alan bireylere engelli ihtiyaç kredisi finansmanı sağlanmaktadır. 2019 yılı için engelli ihtiyaç kredisi nasıl alınır? Kamu ve özel bankalar engelli bireylere özel durumlarına özel kampanyalar düzenlemektedir.

Engelli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? 2019 Engelli Bireylere Avantajlı İhtiyaç Kredisi

Doğuştan veya yaşanan bir kaza sonucu bedensel veya zihinsel engelli bireyler sağlık kurulu tarafından engelli raporu alabilir. Devlet, dezavantajlı bireylerin sosyal yaşamdan ve eğitimden mahrum kalmaması adına birtakım olanaklar sağlamaktadır. Kamu bankaları, engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına kredi imkanları tanımaktadır. Hem engellilere hem de birinci derece yakınların hayatını idame ettirebilmeleri adına maddi ve sosyal yardımlar yapılmaktadır. Engelli bireylerin bakımını üstlenen bireylere birtakım imkanlar sağlanmaktadır.

Engelli Bireylere Avantajlı Kredi İçin Gereken Şartlar

Engelli bireylerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Bireyin düzenli bir gelire sahip olması, maaşta haciz bulunmaması ve kredi notunun yüksek olması şartı aranmaktadır. Bireyin ödemesi gereken aylık taksit tutarı, maaşın en fazla yarısına tekabül etmelidir.

PTT Engellilere İhtiyaç Kredisi Detayları

PTT, engelli bireylere özel fırsatlarla kredi sağlamaktadır. Bu şartlar altında kredi alabilmek için sağlık kurulu raporunun PTT’ye teslim edilmesi gerekiyor. Başvuru yapmanız halinde PTT personeli sağlanan krediler hakkında detayları tarafınıza bildirecektir.

PTT, bankalar tarafından verilmiş olan ihtiyaç kredilerinde aracı pozisyonundadır. Yani bireyler ancak PTT ile anlaşması bulunan bankalara müracaat ederek bu imkandan yararlanabilir. Bankalara kredi başvurusunda bulunmak için gerekli şartları taşımayan bireylerin PTT başvuruları da reddedilecektir.

PTT Engelli Kredi Başvurusunda Gereken Evraklar

Engelli bireyler, PTT şubeleri veya bankalar üzerinden engelli belgeleri ile kredilerden yararlanabilir. PTT’ye kredi başvurusunda bulunurken bireylerin daha avantajlı olanaklarla kredi sahibi olup olmayacağını araştırması gerekiyor. Engellilere yönelik tanınan fırsatlar araştırmalı ve bu noktada gerekli görülmesi halinde PTT’ye başvuruda bulunulmalıdır. Engelli maaşını PTT hesapları üzerinden alan kişilerin engelli kredisi alma ihtimali daha da yüksek olacaktır.

Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bireylerin en az yüzde 40 engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alması, düzenli bir maaş alındığına dair maaş bordrosu, ödenmemiş ve güncel hiçbir borç olmaması ve kredi notunun takip listesinde yer almaması gerekiyor. Bankalar, en  fazla maaş tutarının yarısı kadarınca aylık taksit ödemesi yapılması halinde kredi sağlayacaktır. Öneğin 1000 TL aylık geliri olan bir engelli birey en fazla 500 TL aylık taksit ödeyerek kredi çekebilir.

Hangi Bankalar Engelli Maaşına Kredi Veriyor?

2022 aylığı olarak da bilinen engelli maaşı engellilik seviyesine göre değişiklik gösterir. Yüzde 40-69 seviyelerinde engellilere aylık 480.22 TL, yüzde 70 ve üzeri engeli bulunanlara ise aylık 730.33 TL aylık bağlanmaktadır. Bu bireyler 30.000 TL, 60 ay vadeli kredi olanaklarından yararlanabilir.

Aktifbank Engelli Kredi Detayları

Aktifbank, web sayfası ile engelli kredisi kullandırmaktadır. Düzenli bir geliri bulunan engelli bireyler banka şubesine gelmeden intenet sayfası üzerinden kredi çekebilmektedir. Kredi notunuza pek de önem vermeyen Aktifbank üzerinden dakikalar içerisinde kredi alabilirsiniz.

İntenet üzerinden yapmış olduğunuz başvuru sonucunda 30.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi finansmanı sağlanmaktadır. Aylık yüzde 2.09 faiz oranı ve 60 aya varan vadeyle finansman müşteriye ulaştırılıyor. 150 TL kredi tahsis ücretiyle birlikte, 10.000 TL kredi 30 ay vade ile çekilirse aylık 478.29 TL gibi bir aylık ödeme ortaya çıkıyor.

Ziraat Bankası Engellilere Destek Kredisi

Ziraat Bankası, bütün engelli vatandaşlara ve engelli personel istihdam eden bireylere destek kampanyaları düzenlemektedir. Engelsiz destek paketi kapsamında, engelli bireylerin ekonomideki rolünün artırılabilmesi için birtakım kampanya olanakları mevcuttur. Engelli ortakla faaliyet yürüten kişilere de düşük faiz ve uzun vadelerle kredi imkanları tanınıyor.

İki adet ödeme talimatı veren bireylere 60 aya varan vade ve bütçeye uygun faiz oranlarıyla kredi sağlanır. Bireyler, bankacılık işlemlerinde öne alınırlar ve diğer engelsiz desteklerinden yararlanabilirler.

Hangi Bankalar Engellilere Kredi Kartı Veriyor?

Bankalar, engelli maaşı bulunan bireylere gelir seviyesinin 5 katı kadar limitle kredi kartı veriyor. Aylık geliri 1000 TL olan bir engelliye 5000 TL’ye kadar limitle kredi kartı sağlanıyor. Eğer kişi herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak istihdam edilmiyor ise, kredi kartı alma ihtimali de düşük olacaktır. Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank, yalnızca engelli maaşı alan bireylere kredi kartı vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 06:11

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mazhar taşdemir
Mazhar taşdemir - 2 ay Önce

Kredi kartı istiyorum

Musa Kaya
Musa Kaya - 2 ay Önce

Aylık 800tl alıyorum raporum yüzde yetmiş ,30,bin çekmek istiyorum.ne yapmam lazım

Recep kymc
Recep kymc - 2 ay Önce

%70 özürlü kızkardeşimin vasisiyim engelli maasina var bakıcı aylığı da var ama hiçbir banka ihtiyaç kredisi vermiyor bütün bankalara gittim vermiyorlar yalan boşuna uğraşmayın devlet in pttsi vermiyor banka verirse

Davut Somay
Davut Somay - 1 ay Önce

Annem yüzde 91 ağır engelli ama sadece bakıcı maaşı veriliyor anneme maaş yok

Songul  özmüş
Songul özmüş - 4 hafta Önce

Kiredi cekektim

Hasan hüseyin arabacı
Hasan hüseyin arabacı - 3 hafta Önce

10000 TL te ihtiyacım var nasıl alabilirim

Hasan hüseyin arabacı
Hasan hüseyin arabacı - 3 hafta Önce

720 TL aliyom 5000 TL te ihtiyacım var

Popüler Haberler