Engelli Vatandaşlar İçin Devletin Sağladığı 9 Yardım Paketi!

Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü, KOSGEB, İŞKUR gibi çeşitli devlet dairelerinin engelli vatandaşlarımıza sağladığı birçok kolaylık vardır.

Engelli Vatandaşlar İçin Devletin Sağladığı 9 Yardım Paketi!

Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllardır sürdürdüğü engelli vatandaşlar için yardım paketi bu sene de devam ediyor. Başvuru durumunda 543 liraya varan yaşlılık aylığı, engelli raporu oranına göre 433 ila 650 lira arasında bir yardımı devlet engelli vatandaşlara sağlıyor. Engellilere yönelik tanınan hakları aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık yardımı için:

2022 sayılı kanuna göre; 65 yaşını doldurmuş, nafaka bağlanmamış/nafaka bağlanma ihtimali olmayan, 2828 sayılı kanun kapsamından devletten harçlık almayan, SGK’dan aylık almayan, uzun süreli olarak sigorta kollarından çalışmayan ve kendisi ile eşinin aylık gelirleri net olarak asgari ücretin 3/1 geçmeyenler; Sosyal Yardım Genel Müdürlüklerine başvurarak yararlanabilmektedir. Aylık olarak ödenen tutar net olarak 543 liradır.

%40 ile %69 oranında engelli olan vatandaşlara yapılan yardımlar için:

18-65 yaş arası, %40 ila %69 oranında engelli raporuna sahip olan, nafaka bağlanmamış/nafaka bağlanma ihtimali olmayan, 2828 sayılı kanun kapsamından devletten harçlık almayan, SGK bağlantılı gelire sahip olmayan, talep etmesine rağmen bir işe yerleştirilemeyen ve hane içi kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 3’te 1’ini geçmeyen vatandaşlar; Sosyal Yardım Genel Müdürlüklerine başvurarak yararlanabilmektedir. Aylık olarak ödenen tutar 433 liradır.

%70 üzerinde engeli bulunan vatandaşlar için verilen yardım parası:

18 yaşından büyük, %70 ve üzeri engelli raporuna sahip, nafaka bağlanmamış, 2028. Kanun kapsamında harçlık almayan, SGK bağlantılı gelire sahip olmayan, ve hane içi kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 3’te 1’ini geçmeyen vatandaşlar; Sosyal Yardım Genel Müdürlüklerine başvurarak yararlanabilmektedir. Aylık olarak ödenen tutar 650 liradır.

18 yaşından küçük vatandaşlar için yakınlarına sağlanan para yardımları:

Nafakası olmayan, 2828. Kanun kapsamında harçlık almayan, SGK gelirine sahip olmayan, %70 ve üzerinde engelli olup aylık alamayan ve hane içi kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 3’te 1’ini geçmeyen vatandaşlar yararlanabilmektedir. Aylık olarak ödenen tutar 650 liradır. Aynı hane içinde bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşından küçük, %40 üzerinden engelli olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilirler.

Engelli vatandaşların evde bakım yardımı:

Minimum %50 oranda engele sahip olup, “ağır engelli” bölümünde ”evet” olarak işaretlenen, Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından evde bakıma muhtaç olduğu tasdiklenen ve hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3 olanlar; 2828. Kanunun EK 7. maddesi hükmü ve mevzuatı gereğince yürütülen evde bakım yardımı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından şartlara uygun engelli ailelerine aylık en az 1.179 lira ödenmektedir.

Ayrıca; özel eğitim almaya muhtaç engelli vatandaşlara ücretsiz olarak taşımacılık hizmeti verilmektedir. Bu imkanlardan istifade etmek isteyen engelli vatandaşlarımız başvurularını MEB’e yapmalıdırlar.

KOSGEB tarafından engellilere sağlanan işletme hibe destekleri için:

KOSGEB kendi iş fikrini olan yeni tüm girişimcilere hibe imkanlarını ” YENİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI ” kapsamında sağlamaktadır. Programda yeni kurulacak işyeri için hibe ve işletmenin 1 yılını tamamlaması şartı ile faizsiz kredi şartları da bulunmakta. Engelli vatandaşlara sağlanan haklar normal vatandaşlardan en az %20 daha fazladır. Engelli vatandaşların bu fırsattan faydalanmak için; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almalı,OSGEB‘e kayıt olmalı,e-Devlet’ten Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulunmalı, KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanı ile hibe başvurusunda bulunmalı ve işletmesini kurduktan sonra KOSGEB iş planı projesini hazırlatıp onaylatması gerekmektedir.

İŞ-KUR tarafından engellilere sağlanan işletme hibe destekleri için:

İŞKUR kaydı olan, KOSGEB tarafından onaylı iş projesi olan, 18 yaşından büyük ve kurulacak iş yeri için ustalık belgesine sahipseniz İŞKUR hibe imkanı sağlar.

Kamu kurumlarına giriş hakları için:

%40 engel raporuna sahip bütün vatandaşlar TCDD hizmetlerinden, müzelerden, milli parklardan, devlet tiyatrolarından ve belediyenin sağladığı ulaşım hizmetlerinden indirimli faydalanabilirler.

Vergi muafiyet hakları için:

Konut alımlarında 200 metre kareden az ise ve 1600 cc motor altında otomobil, her türlü engelli taşıt alımlarında vergi ödemek zorunda kalmazlar. Ticaret Bakanlığı tarafından tüm sıfır olmak kaydı ile alacakları motorlu taşıtlarını KDV’siz olarak alırlar. Şartlar sağlandığında konut, sıfır araç gibi alımlarında vergiden muaf tutulurlar.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 15:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler