EPDK’dan Akaryakıt İstasyonlarına Sert Dille Kurban Bayramı Uyarısı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, yaklaşan kurban bayramı ile beraber akaryakıt istasyonlarını sert bir dille uyardı ve rekabet koşullarına uygun davranılmasını belirtti.

EPDK’dan Akaryakıt İstasyonlarına Sert Dille Kurban Bayramı Uyarısı

Dünya üzerinde ülkelerin sahip oldukları enerji kaynakları, devlet tarafından koordine edilmekte ve yönetilmektedir. Özel firmalar tarafından tüketicilerin ihtiyaçları için satışa çıkarılan bu kaynaklara dayalı kullanımlarda, fiyatlar belirli bir marj aralığında belirlenmek durumundadır. Bu kapsamda piyasadaki firmalara üst ve alt limit uygulaması yapan bakanlıklar ve yetkili kuruluşlar bulunmaktadır. Türkiye'de bu görevi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu üstlenmektedir. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi enerji kaynaklarının satışını üstlenen kurumların, fiyat politikalarını ve rekabete dayalı uygulamalarını Türkiye'de denetleyen ve kontrol edem kurum EPDK'dır.

EPDK BAYRAM UYARISINI İBRAZ ETTİ

Akaryakıt istasyonları, satışa sundukları akaryakıt için dağıtıcı ve bayi marjı uygulamaktadırlar. EPDK, bu uygulamaya dikkat çekerek kuruluşlara ağır bir uyarıda bulundu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yaptığı uyarıda marj uygulamalarının Avrupa Birliği ülkelerine göre çok yüksek olduğu belirtildi. Bu durumun akaryakıt satın alan vatandaşlar için oldukça olumsuz etkileri olduğunu bildiren EPDK bildirisi, akaryakıt istasyonları tarafından kayda alındı. Bu kapsamda özellikle yaklaşan kurban bayramı nedeni ile uygulanacak fiyatlarda dikkatli olunması gerektiği, bayramın fırsatçılığa dönüştürülmemesi gerektiği bildirildi.

BAYRAMDA REKABET ORTAMINA ZARAR VERECEK TUTUMLARDAN KAÇINILACAK

EPDK, yapmış olduğu bildirim ile hem firmaların hem de bayiliklerin fiyat uygulamalarında vatandaşın aleyhinde meydana gelebilecek olumsuzlukların ve rekabet ortamının olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde akaryakıt satışlarının gerçekleşmemesi için uyarılar içermekteydi.

Akaryakıta ilişkin gerçekleştirilen kar marjı hesaplamaları bu alanda yer alan kazançlar baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Dağıtıcıların ve bayilerin toplamının dikkate alınması ile en çok işlem hacmi bulunan sekiz akaryakıt dağıtıcısı firma tespit edilmektedir. Bu firmaların tespit edilmesi ve ortalamanın hesaplanması kuruma beyan edilen ve panoda yer alan satış tutarlarının ağırlıklı ortalaması ile gerçekleştirilmektedir. Burada gerçekleştirilen ortalama hesaplamada ile ülkemizin ağırlıklı olarak bildirilen ortalama pompa fiyatından rafineri satış fiyatı eksiltilmektedir. Bunun neticesinde ise ortalama olarak bir marj hesaplaması ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda kimi Dünya ülkelerinin de fiyat grupları dikkate alınıyor ve  ortaya çıkan sonuçların ortalamalarının uyumlu olması gerekmektedir. Eğer bu ülkelerin rafineri satış fiyatına ulaşılamama gibi bir durum söz konusu olursa ABD Doları/ton cinsinden ilan edilen günlük tutarların ortalamaları dikkate alınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 13:26

YORUM EKLE