Erken Emekli Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler! Erken Emeklilik İçin Prim Günü ve Borçlanma Detayları

Sigortalı olarak bir işletmede çalışan kişiler, bazı durumlarda erken veya malulen emekli olma imkanına sahip olabiliyor. Fakat erken yaşta emekli olabilmek için bilinmesi gereken bazı hususlar var.

Erken Emekli Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler! Erken Emeklilik İçin Prim Günü ve Borçlanma Detayları

Sigortalı çalışan her vatandaş emeklilik yaşını merak ediyor. Sigortalı bir işte çalışanlar bazı durumlarda erken ya da malulen emekli olabiliyorlar. Çalışanlar bazı sağlık sorunlarını sebep göstererek malulen emekli olabiliyor. Sağlık sorunları sebebiyle erken emekli olmanın kanunlarda bazı koşulları var. Bu kanunlarda engelliler için emeklilik ve malulen emeklilik arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Engelli ve malulen emekli olma durumlarının detayları aşağıda yer almaktadır.

Erken Emeklilik İçin Unutulmaması Gerekenler

Emeklilik hakkında en çok merak edilen konuların başında, sağlık sorunları sebebiyle erken olabilme geliyor. Sağlık raporu alıp çalıştığı işe devam edemeyenlerin veya hastaların hangi durumlarda emekli olabileceği konusu en fazla merak edilen konulardan.

Hangi çalışanların sağlık sorunları sebebiyle erken emekli olabileceği sosyal güvenlik mevzuatında belirtilmiştir. Bu durumda 2 çeşit emeklilik durumu ortaya çıkıyor. Bunlar; Malulen emeklilik ve engelli hakkıyla emekliliktir. Malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasında bazı farklılıklar mevcuttur.

Esasların Başında Çalışma Gücünün Kaybedilmesi

Malulen emekli olabilmek için başta gelen koşul, sağlık raporu ile düzenlenmiş olan çalışma gücünde kayıp yaşanmasıdır. Çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp yaşanırsa çalışanlar malulen emekli olabilirler. Bu raporun alınabilmesi için öncelikle, kişiler ikamet ettikleri yerdeki il veya ilçe SGK merkezlerine başvurmalı ve ardından yetkili hastaneye sevklerinin gerçekleşmesi gerekiyor. SGK’ya başvurarak hastaneye sevk edilme işleminin yapılması gerekiyor. Kişiler kendileri hastaneden çalışma gücü kaybına dair rapor alsalar bile bu raporlar geçersiz sayılır. Sevk işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapması gerekiyor.

Bu sevkin SGK tarafından yapılmasının sebebi, sadece sağlık kurulu raporunun malul aylığı almada yetersiz olmasıdır. Çalışanlar, çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp yaşadıklarını tescillese bile, en az 1800 gün prim ödemesi yapılmamış olması veya prim ödemesini borçlanma yoluyla yapamama durumlarında malullük hakkından faydalanamazlar. Sonuç olarak malul sayılmak malul maaşı almaya yetmez. Çalışma gücünde en az yüzde 60 kaybın olması, bu kişinin engellik oranının da yüzde 40 olacağını gösterir. Bundan dolayı her malul engelli olarak kabul edilmez. Fakat her engelli malul sayılmayacağı gibi, her engelli de malul olamaz. Yani, %40 engelli olan bir kişinin çalışma gücünde en az %60 kayıp yaşanmayabilir.

Minimum 1800 Gün Priminin Yatırılmış Olması Gerekir

Malul maaşı alabilmek için ikinci önemli esas, çalışanın malullük için gerekli sağlık raporunu almak için SSK’ya başvurduğu tarihte en az 1800 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekir. Malullük için başvuranların SGK’ya başvurdukları tarihte en az 5 yıl prim ödemiş olması gerekmektedir. Bu primlerin yatırılmadığı durumlarda sevk işlemleri gerçekleşmez ve bu kişiler malullük maaşı almaya da hak kazanamazlar.

Borçlanma Yapılarak Prim 1800 Güne Tamamlanabilir

Malulen emekli olmak isteyenlerin başvuru tarihinde 1800 gün primi yok fakat borçlanma yapabileceği bir süre bulunuyorsa (askerlik borçlanması, doğum borçlanması vb.) ve bu süreyi borçlanmaları halinde prim günü 1800 güne geliyorsa, bu halde SGK sevk işlemini yapar.

Malullük Aylığı Alamayanların Engelli Emekliliği Hakkı Var Mıdır?

Malul olarak emekli olamayan bir kişi engelli hakkıyla emekli olabilir. Malulen emeklilikte sigortalılık süresi ve prim şartlarını bulundurmayanlar, engellilik tespitini yaptırarak engelli emekliliği hakkından faydalanabilirler. Engelli vatandaşlar, engellilik oranı ve ilk sigortalı oldukları tarihe göre emeklilikte farklı koşullarla emekli edilirler. İlk olarak 1 Ekim 2008 veya daha sonrasındaki bir tarihte sigortalı olan engelliler, SGK’dan aldıkları sevk ve hastanelerden aldıkları sağlık raporlarında yer alan engellilik oranına göre emekli edilirler.

Sağlık raporunda çalışma gücü kaybı; %50 ile %59 arasında olanlar 16 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3700 prim günü, %40 ile %49 arasında olanlar ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4100 prim günü şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilirler.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:56

YORUM EKLE