Eşim benden habersiz evi satabilir mi? Tek taraflı satış mümkün mü?

Evliliklerin dağılma oranında yaşanan artış ile doğru orantılı olarak eşlerden birinin habersizce evi satıp satamayacağı merak ediliyor. İşte; evin tek taraflı olarak satılığa çıkarılmaması için yapmanız gerekenler.

Eşim benden habersiz evi satabilir mi? Tek taraflı satış mümkün mü?

Evli çiftlerde yaşanan güvensizlik sorunları sebebiyle web sayfalarında eşinin habersiz olarak evi satıp satmayacağı araştırılıyor. Geçmiş yıllarda kadınlar sadece ev işleriyle uğraştığı için erkeğe bağımlı bir hayat sürmekteydi. Bu durumda kadınlar erkeklerin söylediği her şeyi koşulsuz kabul eder ve razı olurdu. Ancak kadınların iş hayatında günümüzde daha aktif bir rol oynamasıyla ve son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılarla boşanma oranları artış göstermiştir.

Habersiz Ev Satılabilir mi?

Medeni kanuna göre aile konutu olarak geçen gayrimenkuller ancak her iki tarafın da rızası olması halinde satılabilmektedir. Aile konutlarında evli çiftin aynı konutta ikamet ediyor olması gerekmektedir. Ancak gayrimenkul sistemi doğrudan bu çiftleri tespit ederek konutu aile konutu olarak kaydetmemektedir. Bunun için çiftlerden herhangi birinin tapu dairesine giderek evi aile konutu olarak tescillemelidir.

Eve Aile Konutu Tescili Nasıl Verilir?

İkamet edilen daireye aile konutu tescilinin koydurulabilmesi için evli çiftten herhangi birinin tapu dairesine giderek tescil onayı vermesi gerekmektedir. İşlemi yapacak bireylerin yanında evin tapusunun olmasına gerek yoktur. Aile konut tescili için aile konutu tescili koyulacak evin ikametgah adresi, tapu kimin üzerineyse o kişiyle evlilik cüzdanı şartı aranmaktadır. Bu belgelerin yanında T.C. kimlik kartıyla başvuruda bulunan kişilerin aile konutu tescili yapılır.

Aile Konut Şerhli Daireler Satılabilir mi?

Tapunun aile şerhi koyduğu dairelerin satılabilmesi ancak her iki tarafın da onay vermesi halinde mümkündür. Kendi evinde oturan ancak güvensizlik sorunu yaşayan kişilerin aile konutu tescilini sağlaması yeterlidir.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 01:42

YORUM EKLE