Esnaf lokantası nasıl açılır, kazançları nasıldır? Esnaf lokantası açmak için en uygun yerler

Esnaf lokantası açma işleri son yılların en fazla tercih edilen girişimcilikleri arasında yer almaktadır. Esnaf lokantası açmak için en uygun yerler hakkında araştırma yapan binlerce kişi için esnaf lokantası nasıl açılır, kazançları nasıldır sorularının yanıtı ortaya çıktı.

Esnaf lokantası nasıl açılır, kazançları nasıldır? Esnaf lokantası açmak için en uygun yerler

Esnaf lokantası açmak pek çok kişinin düşündüğü işletme fikirlerinden bir tanesidir. Özellikle de yemekle ilgilenmek, yemek pişirerek vakit geçirmek veya insanların yapmış olduğu yemekleri en iyi şekilde sunabilmek isteyenler için en ideal seçeneklerden bir tanesi esnaf lokantasıdır. Son 10 yıllık dönemde esnaf lokantası sayısında önemli sayıda artış yaşanmış ve ilginin büyümesiyle sektöre adım atacak olan kişiler de planlarına hız kazandırmıştır.

Esnaf lokantası nasıl açılır?

Esnaf lokantası açmak isteyen kişilerin ilk olarak iş planı hazırlaması gerekmektedir. İş planı ve pazarlama planıyla yola çıkmak büyük bir önem taşıyor. Esnaf lokantası açmak istediğinize karar verdiğinizde Pazar araştırması yapmanız gerekmektedir. Pazar araştırması ile çevrenizin talebi, diğer işletmelerle rekabet ortamı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Esnaf lokantası açmak isteyen kişiler bağlı bulunulan belediyenin intenet sitesinden hazırlanarak başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Esnaf lokantası açmadan önce lokanta için bulduğunuz yerin ne kadar işlek olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Lokanta için dükkan kiralamak çok mantıklı olacaktır ve bununla birlikte lokantacılık işiyle ilgili bilgi sahibi olmanız, kiralanan bir dükkanın geçmişte de lokanta olarak kullanılması da masrafın önemli bir bölümünün azalacağı anlamına geliyor.

Esnaf lokantası açabilmek için ne yapılmalıdır?

Esnaf lokantasını kiraladıktan sonra gerekli ekipmanları hazırlamanız gerekmektedir. Lokantada kap kacaklar, baharatlar, çatal bıçaklar, sandalye ve masalara gereksinim duyulmaktadır. Bütün bu malzemelerde dekorasyonunuzu doğru bir şekilde yapmanız büyük bir önem taşır. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra gıda tedarikçileriyle iletişime geçip bütün malzemelerin gönderilmesini sağlarsınız. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı denetimlere hazırlıklı olarak belirlenen kural ve kaidelere özen göstermelisiniz.

Esnaf lokantası açma şartları nelerdir?

Esnaf lokantası açabilmeniz için belirlenen şartlara uygun olmanız gerekiyor. Esnaf lokantası açabilmeniz için;

Mekan doğru şekilde tasarlanmalı, temiz ve aydınlık olmalı,

Havalandırma tertibatı oluşturulmalı,

Isıtma, soğutma, kalorifer ve klima sistemleri doğru yerleştirilmelidir,

Esnaf lokantanızda 10 kişiden fazla çalışan olması halinde çalışanlar için dinlenme yeri, kıyafet değiştirme kabini, bay-bayan tuvalet,

Lokantada çöp ve benzeri atıkların toplanabilmesi ve saklanabilmesi için gerekli tedbirler,

Bardak ve tabaklar cam veya porselenden, kaşık-çatal paslanmaz çelik olmalı,

Lokantayı açmış olan kişi eğer aynı zamanda aşçılık yapacaksa, ustalık belgesine sahip olmalı,

Lokantanın açılabilmesi için esnaf odası veya ticaret odası kaydı bulunmalıdır.

Esnaf lokantası açabilmek için gereken belgeler nelerdir?

Esnaf lokantası açabilmek için belgeleri hazırlayıp bağlı bulunulan belediyeye başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Esnaf lokantası açabilmek için gereken belgeler;

Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah,

2 adet fotoğraf,

Tapu fotokopisi,

Yapı kullanım izni,

Vergi levhası fotokopisi,

Sigorta, Bağ-Kur belgesi veya emeklilik cüzdan fotokopisi,

Savcılıktan yeni tarihli sabıka kaydı,

Ustalık belgesi,

İşyerine de su abonesi kartlı sayaç takılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 15:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler