Ev Hanımları Sadece Prim Ödeyerek Emekli Olabilecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev hanımlarının sadece prim ödeyerek emekli olabileceği yeni çalışmayı duyurdu. Düzenlemeden 300.000'den fazla ev hanımının yararlanabileceği belirtiliyor.

Ev Hanımları Sadece Prim Ödeyerek Emekli Olabilecek!

Hükümetin ev kadınlarıyla ilgili yapmış olduğu son düzenlemeye göre artık bütün kadınlar isteğe bağlı olarak emekli olabilecekler. Kadınlar için sadece sigorta primleri yatırarak emekli olabilme fırsatı yaratılmıştır. Atılan bu adımla ilgili uzunca bir süredir çalışma yürütülmekte olduğu ve ev hanımlarından bu anlamda bir talep olduğu bilinmekteydi. Zaman zaman gündeme gelen bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar resmileşti.

Alınan karara göre babasının dul aylığından faydalanan kadınlar ev sigortası hakkından yararlanabilmektedir. Bununla birlikte yine aynı çalışmada, henüz sigorta başlangıcı olmayan ev kadınları cüzi miktarlarda prim ödemeleri yaparak emekli olabilme fırsatı tanınmakta.

Esnaf Muafiyetinden Faydalanabilecekler

Ev hanımları sadece sigorta primlerini yatırarak, herhangi bir iş yerinde çalışmasına gerek olmadan emekli olabiliyor. Evde yaptığı nakış, işleme vs. ürünlerin satışlarını yapan kadınlar da elektronik ortamlarda yapacağı her türlü satışta esnaf muafiyetinden yararlanabilecektir. Hükümetin öncü olduğu bu çalışmadan ortalama olarak 300.000 ev hanımının faydalanabileceği belirtiliyor.

Kimler Yararlanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu projeyle ilgili Bakan Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulundu. Selçuk, kadınların iş gücüne katılım oranlarının yüzde 35 bandına yükseldiğini duyurdu. Kadın istihdamlarının ise yüzde 30 bandında olduğunun altını çizen Selçuk, TÜİK verilerini işaret etti. Verilere göre 12 milyondan daha fazla ev hanımı bulunduğunu anlatan Bakan, isteğe bağlı sigortalı olma koşullarından bahsetti.

Bakan Selçuk, ev hanımlarının sigortalı olabilmesi için 18 yaşından büyük olması gerektiğini vurguladı. Selçuk, sigorta olanaklarından yararlanmak isteyenlerin başka bir yerde çalışmıyor olması gerektiğini de hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 14:49

YORUM EKLE

Popüler Haberler