Ev kadınlarına müjde! Devlet SGK güvencesiyle emekli olma fırsatı sunuyor, Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilir?

Devlet, evde el işi ve süs eşyası yaparak aile bütçesine katkıda bulunan ev kadınlarına SGK güvencesiyle emekli olma fırsatı sunuyor. Üstelik bu şekilde çalışan ev kadınları esnaf statüsünde değerlendirildiği için vergiden muaf tutulacak. Peki aranan şartlar neler? Kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar..

Ev kadınlarına müjde! Devlet SGK güvencesiyle emekli olma fırsatı sunuyor, Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilir?

Devlet, evde kendi imkanlarıyla üretim yapıp satan ve aile bütçesine destek olan kadınlara, hem esnaf sayılmak hem vergiden muaf olmak hem de sigortalı olup emeklilik olma olanağı tanıyor. Tek yapılması gereken şey vergi dairelerine başvurup 'Esnaf Muafiyet Belgesi' almak.

Bu belgeyi alanlar, en yakın SGK'ya başvurarak kendini sigortalı yapıyor. 26 gün prim yatırıp 30 gün sigortalı sayılıyor. Normalde 819 lira olan prim miktarı bu belgeyle başvuran kadınlar için 709 lira olarak belirlendi.

Ödenecek gün sayısı her sene yükseldiği için de 2020'de 27, 2021'de 28, 2022'de 29 ve 2023'le sonrası için 30 gün olacak.

Yeni düzenlemeyle intenet ve benzeri elektronik ortamlarla, evlerinde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı sebze ve meyve gibi ürünleri işyeri açmadan satışını yapanlar, 30 bin 696 liraya kadar olan gelir için vergiden muaf olacaklar.

PEKİ ARANAN ŞARTLAR NELER?

* 18 yaşından büyük olmak.

* Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak.

* Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak.

* Gelir Vergisi'nden muaf olduğunu belgelemek.

Esnaf Muafiyet Belgesi almak isteyen ev kadınları öncelikle, 'neyi, nasıl, nerede' ürettiğini vergi denetçilerine kanıtlamak zorunda. Ayrıca sigortalı olduğu süre boyunca kesintisiz üretim yapması ve satış faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. 

Giderlerini fatura üzerinden, gelirlerini ise makbuzlarla kayıt altında tutmak ve bu belgeleri vergi denetim elemanlarına belli aralıklarla ibraz etmekle yükümlüler. Üretilen malların denek, vakıf, sendika ve meslek odaları tarafından kurulan kermeslerde satılmasında her hangi bir sakıncası yok. Sadece halk pazarlarında satışları yapılamayacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 13:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler