Ev kiralarken dolandırılmayın! Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyim?

Ev kiralamak son dönemlerde daha da dikkat edilmesi gereken bir hal aldı. Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyim? İlk olarak kiralayacağınız evin gerçek sahibi ile muhatap olduğunuza emin olun. Sonrasında yapacağınız kira sözleşmesi ciddi önem taşımakta. Ödeyeceğiniz kira bedelinden yapılacak zammın miktarına kadar her şey detaylıca yazılmalıdır. Emlakçı aracılığıyla ev kiralıyorsanız sizden fazla komisyon almamasına dikkat etmelisiniz.

Ev kiralarken dolandırılmayın! Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyim?

Sanıyoruz ki barınma ihtiyacı ilk olarak karşılamamız gereken ihtiyaçlarımızdan. Eğer ev sahibi değilseniz yapacağınız şey ev kiralamak olacaktır. Fakat bu durumlarda gerekli güveni sağlamak çok büyük önem taşıyor. Daha önceleri ev arayışını gezerek sağlarken günümüzde intenet bize büyük yardım ediyor. Ev kiralamadan önce evin konumunu, çevresini ve apartmanda oturan kişilerin kim olduklarını iyi araştırmalısınız. Yanı sıra ev sahibinin kim olduğuunu tabi ki de ev sahibinin de kiracının kim olduğunu iyi araştırması gerekir. Kiralayacağınız evin tapusunu görmek isteyin. Çünkü kiralayacağınız ev ve tapuda ki evin aynı yer olduğunu öğrenmeniz size yapılmak istenen sahtekarlığın önüne geçer. Sözleşmenizi de iyi okuyup ona göre imzalamanızı tavsiye ederiz.

Kiralayacağınız evin sağlamlığını kontrol edin. Olası durumlarda deprem gibi doğan afetlerin yaşanması halinde sizi ne kadar koruyabilecek bir bina olduğunu iyi sorgulayın. Yapının malzeme kalitesinin iyi olduğundan emin olun.

Kira sözleşmesi büyük önem taşımaktadır. Sizle kira sözleşmesi yapacak kişinin evin gerçek sahibi olduğundan emin olmalısınız. Kira artış bedelinin ve tutarının ne zaman yapılacağı mutlaka ki sözleşmede yer almalı. Kira sözleşmenizi imzalamadan önce ev sahibi ve varsa kefillerin huzurunda imzalamaya dikkat edin.

Eğer ki evi emlakçı aracılığı ile bulduysanız belirli bir komisyon ücreti ödemelisiniz. Bu konuda sizden fazla para talep edilmemesine dikkat etmelisiniz. Emlakçının sizden talep edebileceği ücret bir aylık kira bedeli ve KDV(%18) olmalıdır. Bu komisyon ücreti sözleşmede kiracı tarafından ödenecek diye belirtilmediyse kiracı ve ev sahibi tarafından ortak ödenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 14:00

YORUM EKLE