Ev Kredisi yada Konut Kredisi Alma Şartları! Konut Kredisi Başvurusu için Gerekli Şartlar

Ev kredisi, konut kredisi alma şartları. Konut kredilerini sabit faizden ya da değişken faizli olarak kullanabiliyor. Peki, Ev kredisi, konut kredisi alma şartları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

Ev Kredisi yada Konut Kredisi Alma Şartları! Konut Kredisi Başvurusu için Gerekli Şartlar

Konut kredileri çeşitli aşamalarda kullanılabiliyorken sabit faizli ya da değişken faizli olarak hizmete sunuluyor. Değişken faizli türünden ev kredi faizi ile değişiklik olduğu zaman banka tarafından incelenerek uygulamaya girilmeden belge sunuluyor. Ya da kalıcı veri saklayıcısıyla bilgilendirme yaparken yeni belirlenmiş olan faiz oranını kullanıyor. Bunun üzerinden hazırlanmış ödeme planı tablosunu da sizinle paylaşabiliyor.

Ev kredilerinin ödenmemesi ihtimalinde ilk olarak krediyi alanın aleyhine icra takibi başlatılarak adli süreç başlatılıyor. Ancak krediyi alandan ödeme yapılamayacak olursa kefilden bu ödeme isteniyor.

Bankanızdan istemeniz ve bankanın bu krediye sizi uygun görmesi halinde konut kredisini belirlediğiniz faiz oranında kredinin çeşidinde ve para biriminde değişikliğe gidebiliyor ve ev kredinizi yeniden yapılandırabiliyorsunuz.

Ev finansmanı kredilerinde, kredi sözleşmesini onaylayan imzalar atıldıktan 15 gün aralığında bir neden gösterilmeksizin ve ceza şartı ödemeden vazgeçme hakkınız bulunmuyor.

Ev finansmanı kredilerinin faiz oranı ya da kar payı sabit tutar biçiminde belirlenmişse birkaç ödemenin önceden yapılmasıyla erken ödeme tazminatı talep edilebiliyor.

Erken ödeme tazminatı, uygun görülen faiz indirimi ile hesaplanarak bankaya erkenden yatırılan anapara tutarının kalan 36 ayı geçmeyen kredilerde &1’ini, geriye kalan tutarlardan taksidi 36 ayı aşan kredilerde de &2’sini oranını geçemediği belirtiliyor. Erken yatırılmış olarak ödenen tazminatın tutarı toplam indirim tutarını aşamıyor. Oranların değişken olarak belirlenmesi üzerine erken ödeme tazminatı hakkı olamayacağı talep edilemiyor.

Belirli süresi olan ev kredisinin kredi akitlerinde, 2 taksit ard arda ödenmediği takdirde en az 30 gün süre verilerek ihtarda bulunuluyor. Bu süre zarfında ödeme yapılmadığında ise banka kalan kredi borcunun tamamını talep edebiliyor. Sonrasında ise yasal süreçlere başvurup hakkını arayabiliyor.

Ödeme yapmadığınız ya da geç yaptığınız takdirde sözleşmedeki akdi faiz oranından yüzde 25 fazlası oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu da ana para borcu üzerinden hesaplanarak belirleniyor

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 21:05

YORUM EKLE