Evin Rayiç Bedeli Nereden ve Nasıl Öğrenilir? Konut Rayiç Bedeli Öğrenme

Konut fiyatlarının rayiç yani piyasalardaki değerini öğrenebilmek mümkün. Konutları rayiç bedelini öğrenmenin yöntemleri yazımızda…

Evin Rayiç Bedeli Nereden ve Nasıl Öğrenilir? Konut Rayiç Bedeli Öğrenme

Rayiç, bir malın satış değerini ifade ediyor. Rayiç bedelleri 6292 sayılı kanunda: “Bu Kanun hükümlerine göre satılacak taşınmazların 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu veya 29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre tespit ve takdir edilen bedeldir” olarak tanımlanıyor. Konutlardaki rayiç bedelleri konutun konumu, manzarası, ulaşımı, büyüklüğü gibi birçok esasa göre değişiklik gösteriyor. 

Piyasalardaki hareketlere ve konutun özelliklerine göre değişebilen rayiç bedel, emlak vergisi değeri ve değer olarak ikiye ayrılıyor. İlgili konutun değerinin altında hesaplandığı ve minimum değeri esas alınarak hesaplama yapıldığında oluşan bedele emlak vergisi rayiç bedeli deniyor.

Konutların Rayiç Bedelini Hesaplama

Konut rayiç bedellerini öğrenebilmek için öncelikle, konutun bağlı olduğu belediyeye ulaşılarak konutun bulunduğu arsa ve sahibinin adı soyadı gibi bilgiler verildikten sonra, sokak bilgilerine göre o yıldaki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebilir.

Maliye Bakanlığı’nca valiliklere gönderilen değerlendirme sonucunun ardından, valilik tarafından atanan yetkililer veya mal müdürlükleri konutun rayiç bedelini belirler. Ada ve parsel değeri ve o yıldaki rayiç bedel ve arsa fiyatları belediyelerden rahatlıkla öğrenilebilir. Sizde bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak veya giderek rayiç bedeli hakkında bilgi alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 09:12

YORUM EKLE

Popüler Haberler