Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir? Bir Konutun Tümü İçin Kredi

Konut kredisi, yeniden bir ev satın almak ya da ilk defa bir ev satın alacak olan vatandaşların yararlanabilecekleri bir finanse çeşididir. Konut kredileri diğer krediler ile karşılaştırıldıklarında vade sayısının daha çok olduğu görülmektedir. 120 aya kadar uzatılabilen vade imkanları bulunmaktadır. Konut kredisinin diğer kredilerden ayrıldığı bir diğer nokta ise kredi tutarlarının belirli hususlara bakılarak belirlenmesidir. Satın alınacak evin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin en fazla yüzde 80’i kadar konut kredisi çekilebilmektedir. Bu durumda seviyesinde bir birikim yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Durum böyle olunca vatandaşlar bir konutun tümü için krediler nasıl çekilir sorusunu sormaya başladılar. 80 seviyesinde değil de yüzde 100 seviyesinde kredi kullanmak isteyenler bu konu hakkında araştırma yapıyorlar…

Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir? Bir Konutun Tümü İçin Kredi

Bir Konutun Tümü İçin Krediler Nasıl Çekilir?

Bir konutun tümü için kredi çekilebilmesi için alınacak evden farklı bir ev ipotek olarak gösterilebilmektedir. İkinci ipotekle birlikte evin tümü için kredi çekme imkanınız olmaktadır. Mesela 300.000 TL değeri olan bir ev satın alabilmek amacıyla konut kredisi çekmek istiyorsunuz. Normal koşullarda bankadan en fazla 240.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu durumda farklı bir evi ipotek olarak göstererek 300.000 TL seviyesinde bir kredi kullanabilirsiniz.

Bir konutun tümü için kredilerin çekilebilmesinde kullanılan diğer bir yöntem ise nakit rehini yöntemidir. Kimi vatandaşlar ellerinde bulunan nakit parayı ev peşinatına vermektense farklı yatırım sahalarında kullanırlar. Yukarıda verdiğimiz önek hatırlanacak olursa, 60.000 TL miktarında bir açık kalıyordu konut kredisi çekilmek istendiğinde. Bu 60.000 TL vadeli hesaba yatırılarak aylık faiz geliri elde edilebilmektedir. Kredi borcu azaldıkça bankanın nakit rehini çözeceği apaçık ortadadır. Acil nakit ihtiyacı olunduğunda ise çözülen tutarı alarak bu gereksinim karşılanabilmektedir.

Bankalardan konutların tümü için kredi alınması yalnızca bir teminata bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Verimli müşterilerden bu konu kapsamında herhangi bir teminat beklenmemektedir. Kredinin çekileceği banka ile uzun zamandır bir ilişki içindeyseniz, bankanız sizden bir teminat talep etmeyecektir.

Kredi ile alınacak olan evler, kredi kullanımları bölümünde ekspertiz tarafından değerlendirilmektedir. Ekspertiz değerinin satış değerinden daha çok olması durumunda konutların tamamı için kredi kullanılabilmektedir. Önek vermek gerekirse evin değeri ekspertiz tarafından 400.000 TL olarak belirlendiyse ve bu rakamın %80’i 320.000 TL ye denk geldiği düşünülürse, siz evi 320.000 TL’den daha uygun bir rakama aldıysanız, evin satın alındığı fiyatın tamamı için kredi kullanılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 13:18

YORUM EKLE