Evlilik Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? 2019 Evlilik Tazminatı

Evlendikten sonra çalışmayı bırakan kadın çalışanların evlilik tazminatı hakkı bulunuyor. Peki, tazminat alma şartları ve hesaplamaları nasıl yapılıyor? Detaylar haberimizde…

Evlilik Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? 2019 Evlilik Tazminatı

Kıdem tazminatı şartında aranan genel koşullar evlilik tazminatı almada da geçerli oluyor. Ayrıca, evlilik tazminatı alan çalışanlar, kıdem tazminatı için ayrı bir ödeme alamıyor. Çünkü evlilik tazminatı, kıdem tazminatından ayrı olmadığı belirtiliyor. 

Evlilik tazminatını almak için ise öncelikle bayan olmanız, iş yerinde en az bir yıl çalışmış olmanız gerekiyor. Ayrıca tazminat 4a ssk kapsamında olup resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde işten ayrılmanız bildiriliyor. 

Tazminatın hesaplamaları, brüt maaş üzerinden yapılırken işten ayrılış tarihindeki son brüt kazanç esas alınıyor. Bu kazanç ile işyerindeki çalışma süreniz ile çarpılıyor ve damga vergisi kesintisi yapılarak net tazminat hesaplaması çıkarılıyor. 

Evlilik tazminatı için bir gerekli olan husus ise dilekçe yazmak olduğu belirtiliyor. Dilekçe, gerekli belgelerle birlikte insan kaynakları departmanına başvuruluyor. 

Tazminatı alan kimseler isterlerse başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabiliyor. Ancak evlilik tazminatı alan çalışanlar işsizlik maaşını kendi istekleri ile işten ayrıldıkları için alamıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 02:56

YORUM EKLE