Faizler Düşmesi ile İpotekli Ev Satışları 8 Ayın Zirvesini Gördü

Konut kredilerinde faiz düşürme kararlarının alınmasının ardından ipotekli konut satışları zirveye ulaştı. İpotekli ev satışları son 8 ayın zirvesini gördü. Bu satışlarının bu kadar artmasının sebebi olarak faiz oranlarının düşürülmesi sebep gösteriliyor.

Faizler Düşmesi ile İpotekli Ev Satışları 8 Ayın Zirvesini Gördü

Konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz ay %1,28 seviyelerine düşürüldü ve bu gelişmenin ardından ipotekli konut satışları son 8 ayın zirvesine ulaştı. Mart ayında ipotekli satışlar %34 oranında arttı. Faizlerin tekrardan yükselişe geçmesi sonrasında ipotekli satışların azalacağı tahmin ediliyor.

Yeni Ekonomi Planı kararlarına göre konut sektörü biraz olsun hareketlendi. Kredi faizlerindeki düşüşün etki göstermesiyle birlikte konut satışları bir önceki aya göre %34 oranında artış gösterdi. TÜİK’in analizlerine göre Mart ayındaki konut satışları, Şubat ayına göre %34 yükselerek 105 bini geçti.

Yeni Ekonomi Planı kapsamında dengeleme sürecine giren ekonomide, sanayi üretimi, PMI endeksi ve araç piyasasından gelen yükselme hareketi, geçtiğimiz günlerde açıklanan konut satış oranları ile güçlendi. Döviz kurlarının artması sonrasında durma noktasına gelen konut satışları, faiz indirimi kararlarının ardından Şubat ve Mart aylarında oldukça arttı. TÜİK verilerine göre Mart ayında yapılan konut satışları, Şubat ayına göre %34 oranında artarak 105 bini geçti. Senelik bazda ise Şubat ayında %18, Ocak’ta %25 olan daralma, Mart ayında %5’e kadar düştü.

Toparlanmanın olduğunu gösteren en önemli gelişme ipotekli konut satışlarındaki yükseliş oldu. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte ipotekli konut satışları, Mart ayında Şubat ayına göre %156 artarak 22.762 adete ulaştı ve son 8 ayın en yüksek seviyesine geldi. Şubat ayında %11 olan ipotekli satışların toplam içerisindeki yeri Mart’ta ise %21.6’ya ulaştı.

Konutta faiz oranları 5 Nisan 2019 tarihi itibariyle senelik bazda %17.12 oranında düştü. Konut satışlarında İstanbul 19 bin 140 konutla İstanbul ilk sırayı aldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. En az satışın gerçekleştiği iller ise Hakkari, Ardahan ve Bayburt oldu.   

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 11:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler