17 Eylül 2019 Salı 15:16
Faizsiz emeklilik sistemi emekliye ne sağlayacak? Emeklilik yatırım fonu ne demek? Emeklilik ürün ve hizmetleri ne olacak? Faizsiz emeklilik sistemi detayları

Cumhurbaşkanlığı tarafınca başlatılmış olan çalışma ile katılım sigortacılığını teşvik eden mevzuat ve kurumsal altyapı yapılandırılacak. Geliştirilecek olan yeni strateji ile "faizsiz emeklilik sistemine" yönelik ürün ve hizmet çeşitliliği de zenginleşecek. Faiz hassasiyet taşıyan kişiler katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senedi, altın kıymetli madenlere, kira sertifikalarına dayalı emeklilik yatırım fonları yapılacak.

Hedef payı yüzde 15'e çıkarmak

İktidar, 2025 yılına kadar katılım finansın bankacılık varlıkları içinde bulundurduğu payı yüzde 15 düzeylerine çıkartacığını amaçlıyacak. Katılım bankacılık yeni dönemde küresel finans pazarından daha fazla pay sahibi olacaklar. Kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz finansman altenatiflerini kullanmalarına yönelik yasal altyapı oluşturuluyor. Faizsiz bankacılıkta "danışma komitesi" kurulmasından sonra faizsiz alanında ürün hizmet çeşitliliğinin çoğalması için düzenlemeler yapılacak.

Yeni dönemde faizsiz finans sisteminin ülkemize finansal anlamda güç katacağı ön görülüyor. Katılım bankacılığının çoğalması ile beraber iş modeli pencere sistemi uygulamasına yönelik düzenleme oluşturulacak. Önümüzde bulunan yeni dönemde kira sertifikası  ihraçlarının kamu yatırımlarının finansmanında da kullanımı çoğalacak. Faizsiz finans denetim standartları düzenlenecek. Emtia murabahası işlemleri yurt içinde yapılabilecek. Kira sertifikasına, elektronik ürün senedine veya hisse senedi portföyüne uygun platformaların yapılması sağlanacak. Faizsiz finans kurumsal yönetişim sistemi tesis edilecek ve uluslararası uygulamalara düzenlenecek.

Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, aktif çalışma yaşamınızda yapacağınız düzenli tasarrufların uzun dönemli yatırıma yönlendirilmesi ile beraber emeklilik döneminde bireylerin finansal durumdan rahat etmesi için daha güvenli bir halde tasarruf yapmasını bu tasarrufların yatırıma dönüşmesini sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Yatırımlar ile elde edilen birikim  emekliler ister ise toplu para ister ise emeklilik maaşı olarak alabilmekteler. Bireysel emeklilik sisteminin temel özellikleri ise aşağıdaki gibi sayılabilir;

Gönüllü katılıma dayalıdır.

Mevcut sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısıdır.

Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir.

Bireysel katkılara ve emeklilik yatırım fonlarına dayalıdır.

Katılımı özendiren Devlet Katkısı uygulaması mevcuttur.

Ödenecek olan katı paylarının tutarı, katkı paylarının ödeneceği aracı kurulul ve tasarrufların yatırılacağı emeklilik yatırım fonları katılımcının  isteğine göre şekillenir. Sisyeme giriş zorunlu olmadığı gibi çıkış da katılımcının kendi isteğine bağlıdır. 

Faiz hassasiyeti olan kişiler için katılma hesplarına  altına, katılım bankacılığı ilkelerine göre hisse senetlerine ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektöre, sukuklara (kira sertifikalarına) dayalı emeklilik yatırım fonları oluşturulmuştur. Bunların dışında sarf akdi kurallarına uyularak dövize, gayrimenkule ve emtiaya yatırım yapılması da faiz bulundurmayacaktır.

Faizsiz bireysel emeklilikte danılma kurulu onayından geçmiş dinen alım satıma izin verilmiş faizsiz ve katılım bankacılığına uygun olduğu hakkında görüş alınmış ve yatırımlar yapılmıştır.

Faizsiz emeklilik yatırım fonlarının içeriğinde bulunan finansal enstrümanları ise şöyle değerlendirebiliriz:

Katılım bankalarında açılacak katılma hesapları

Katılım endeksine uygun hisse senetleri:

Altın ve kıymetli madenlere

Faizsiz menkul kıymet yatırım fonları

Türkiye’de veya yurtdışında ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçlarıdır.

Faizsiz Emeklilik, faizsiz bireysel emeklilik prensiplerine uygun olarak hizmet vermektedir.

Son Güncelleme: 17.09.2019 15:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler