FED faiz indirimi yapacak mı?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimi kararı merakla bekleniyor. FED faiz indirimi yapacak mı? Pek çok ekonomist FED’in vereceği karardan faiz indiriminin çıkmasını bekliyor.

FED faiz indirimi yapacak mı?

FED’in Faiz İndirimi Yapmasına Kesin Gözüyle Bakılıyor!

FED’in Temmuz ayında yapacağı toplantıdan faiz indirimi kararının çıkması bekleniyor. Dünya ekonomisindeki yavaşlama, verilerin zayıf seviyelerde olması ve devlet  tahvili faizlerinde düşüş yaşanması gibi gelişmelerin ardından ABD Merkez Bankası FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB tarafından genişlemeye yönelik para politikası sinyalleri verilmeye başlandı. Bu sinyaller 10 sene ara sonrasında FED’in 26 Temmuz 2019 tarihinde düzenleyeceği FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısından faiz indirim karar çıkacağına kesin gözüyle bakılmasına neden oldu.

ABD’de Devlet Tahvilleri 3 Senenin En Düşük Seviyesini Gördü

Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın yanı sıra diğer küresel merkez bankaları da geride bıraktığımız aydan bu yana söylemlerinde faiz indirimini gündeme getirmeye başladılar. Faiz indirimi ile ilgili söylemler küresel piyasalarda varlık fiyatlarına etki etmeye başladı. Ekonomi analistleri 10 sene aradan sonra yapılacak olan FOMC toplantısında faiz indirimi kararının çıkmasına kesin olarak bakıyor. Ekonomistler ABD’de 10 sene vadeli devlet tahvili faizlerinin 2016 yılının Kasım ayından bu yana en düşük seviye olan %1.989’a inmesini faiz indirimi yapılmasına destek olarak gösteriyor.

Tarım Dışı İstihdam Verileri Beklentileri Etkileyecek

Tüm bunların yanı sıra ABD ekonomisinde getiri eğrisi de tersine dönmüş duruma geldi ve bu şekilde 1 ayı geçirdi. ABD’de bugünlerde açıklanacağı tahmin edilen tarım dışı istihdam verilerinin faiz indirimi beklentileri üzerinde etki etmesi bekleniyor. 2019 Mayıs ayında tarım dışı istihdam verisi 100 binin altında kalmıştı. Piyasalar Haziran ayı için bu oranın 160 bin olarak açıklanacağını bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 02:36

YORUM EKLE

Popüler Haberler