FED Kararının Açıklanmasına Saatler Kala Dolar'da Beklentiler

Bir süredir dalgalanarak Türkiye ekonomisi üzerinde etkiler yaratan Dolar'ın gidişatına büyük bir etki bugün kü FED kararı ile gerçekleşecek. Ekonomistler Amerika'yı izliyor.

FED Kararının Açıklanmasına Saatler Kala Dolar'da Beklentiler

Dünya üzerinde ekonomik dalgalanmalar üzerinde en büyük etkisi olan para birimi olan Dolar için kritik günlere gelindi. 2017'nin ilk günlerinden bu yana özellikle beklenenin aksine FED'in faiz artırım kararına karşın düşüş eğilimli bir profil çizen Dolar, yeniden hareketlilik için hazırlanıyor. FED bugün akşam saat 21:00'da yeni faiz kararını açıklayacak ve bu karar sonucunda da Dolar'ın önümüzdeki süreçteki seyri büyük ölçüde bu karardan etkilenecek. 2017'nin ilk aylarında Dolar'a ilişkin faiz artırım kararı, Dolar'ı bir süre yükseliş yönünde hareketlendirirken, kısa bir süre sonra Amerika'da beklenen üretim rakamlarının çıkmaması ile birlikte eksi yönlü hareket başlamıştı. Türk Lirası karşısında 8 ay boyunca aralıksız değer kaybı yaşayan Dolar geçtiğimiz günlerde bu kapsamda 3.40 psikolojik sınırının altına gerilemiş ancak Kuzey Irak'ta gerçekleştirilecek olan referandum öncesi olaylar sebebi ile Dolar yeniden hareketlilik kazanmıştı. Ekonomistler tarafından bu hareketlilik dışsal etkenlere bağlanırken, Dolar'ın yeniden eksi yönlü ilerlemeye başlayacağı öngörülmüştü. Şimdiyse sırada Dolar'ı sallayabilecek olan FED kararı için bekleyiş sürüyor.

3.35 HEDEFİNE GİDİLEBİLECEK Mİ?

FED'in bugün açıklayacağı faiz kararları Dolar'ın Türk Lirası karşısındaki değerini büyük ölçüde etkileyecek. Bu anlamda, ekonomistler FED'den bir faiz artış kararı çıkmayacağını ümit ederken, eğer artış kararı olmazsa Dolar'ın seyrinin yeniden eksi yönlü olacağı ve Türk Lirası'nın 2018'e kadar değer kazanabileceği öngörülüyor. Eğer FED, faiz artış kararı alacak olursa bu durumda da Dünya ekonomilerinde bir anda adım adım yükselmeye başlayacak olan Dolar'ın Kasım ayı sonunda yeniden ters yönlü harekete geçeceği düşünülüyor. Şimdi dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesindeki ekonomistler bu nedenle gözlerini FED'e çevirdiler ve faiz artırımı ile ilgili kararın açıklanmasını bekliyorlar. Bu karar Dolar'ın önümüzdeki süreçteki gidişatında önemli bir etki yaratabilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 11:54

YORUM EKLE