FED Korkusu Dolardaki Artışın En Büyük Sebebi

Hızlı bir şekilde düşüş yaşayan dolar hızlı bir şekilde de değer kazandı. ABD Merkez Bankası Fed’in yapmış olduğu açıklamalar sebebiyle doların ülkemiz para değerine karşılığı ciddi bir yükseliş yaşadı;

FED Korkusu Dolardaki Artışın En Büyük Sebebi
Son haftalarda dolarda yaşanan düşüşle birlikte ülkemiz büyük bir sevinç içerisinde girmişti. Çok kısa bir süre içerisinde 10 kuruş gibi bir düşüş yaşayan dolar, 3.60 seviyesinin altını görmüş ve 3.50 seviyelerine kadar çekilebileceği ön görülmüştü. Ancak şimdilik ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil. Bankalarımızın faiz oranını artırmaya gitmesinin ardından hem yabancı hem de yerli yatırımda çok büyük bir artış gözlemlenmişti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olan Fed’in faiz artırımına gidebileceği açıklaması bile doların tavan yapmasına yetti.

Ülke ekonomisinin daha iyi bir şekilde kalkınabilmesi için faiz artırımına gidilebileceğini açıklayan ABD Merkez Bankası Fed, bu ay bu artırımın gerçekleşeceğini belirtti. Bunun üzerine ise her gün 1-2 kuruş düşmekte olan dolar birden 3.70 seviyesini aşarak 3.74’e kadar yükseldi. Hızlı bir şekilde düşüş ve yükseliş yaşayan doların milli paramıza karşılığının düşürülebilmesi adına çalışmalar son hızıyla sürmekte. Yapılan yatırımların artırılabilmesi adına bankalarımız yatırımcılara esnek kredi imkanları tanımakta. Aynı zamanda verilen yüksek faiz ile birlikte de yatırımcılar bu durumdan faydalanmakta olduğu gibi, ülkemiz milli para değeri de ciddi bir artışa ev sahipliği yapmakta.

ABD’de Yaşanan Siyasi Kriz de Bu Durumun Temel Sebeplerinden

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçimler sonrasında Cumhuriyetçi aday Donald Trump başa geldi. Önemli bir değişiklik olan bu seçimin ardından ise ülkede krizler yaşanması kaçınılmaz oldu. Özellikle de Trump’un pek çok ülkeye vize yasağı uygulayacağı açıklamasıyla birlikte milyonlarca vatandaş sokaklara dökülmüş ve bu durumu protesto etmiştir. Sürecin böyle ilerlemesinin ardından ise ekonomik anlamda bir dalgalanma kaçınılmaz hale geldi.

Ancak yaşanan bu durumların tersine çevrilebilmesi ve ekonomik kalkınma hızının da artırılabilmesi adına Fed kısa bir süre içerisinde faiz artışına gideceği açıklaması yaparak, yeniden bir düzenin elde edilmesini sağlamıştır. Şuanda ise Amerika bunun meyvelerini açık ve net bir şekilde almakta.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 16:06

YORUM EKLE