Fındık İhracatçılarından 2019’a Yeşil Işık

2018 yılında istediği rekolteyi elde edemeyen fındık ihracatçıları 2019 yılına daha umutlu bakıyor. Ekonomide önemli bir yere sahip olan fındık ihracatı 1 yılda ortalama 2,5 milyar dolar döviz girdisi sağlıyor.

Fındık İhracatçılarından 2019’a Yeşil Işık

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Evinç, fındıktaki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Sevinç, fındığın yıllık ortalama olarak 2,5 milyar dolarlık döviz girdisi sağladığını konuşarak, ihracatın son 10 yıllık durumunu işaret etti. Son on yıl baz alındığında 21,5 milyar dolarlık katma değer sağlandığını konuşan Sevinç, Türkiye ekonomisinde fındığın önemine değindi.

2018 yılında fındık ihracatında yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu da kaydeden Sevinç, döviz kurunun etkisinin büyük olduğunu söyledi. Dövizdeki yükselişin doğal olarak doların artması anlamına geldiğini belirten Sevinç, 2019 yılından umutlu olduklarını söyledi.

Kalite ve Verimlilik İhracatta Ön Planda

İhraç edilen mahsulün kalitesinin önemsendiğini anlatan Sevinç, verimliliğin dekarda 90 kg’ye düştüğünü söyledi. Bahçelerin her geçen gün yaşlandığını belirten Sevinç, bakım yapılması gerektiğini söyledi.

İklim şartlarına dayanıklılık bakımından yeni fidan üretimi gerçekleşmesi gerektiğini de anlatan Sevinç’in sözlerinde don olaylarının etkisi de yer aldı. Dirençli üretim için araştırmaların yapıldığını konuşan Sevinç, fındıkta üretimin artmasıyla başarının geleceği sözleriyle açıklamasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 14:42

YORUM EKLE