Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu BB'den BB-'ye düşürdü

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya görevden alındı. S-400'ler Rusya'dan teslim alındı. Son günlerdeki bu gelişmeler sonucu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü. Haberin ayrıntıları..

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu BB'den BB-'ye düşürdü

Çetinkaya'nın görevden alınması sonrası Türkiye'nin kredi notu düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdi. Kredi notunun düşürülmesinin Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması sebebiyle olduğu söylendi. Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB’den BB-‘ye indirdi, not görünümünü ise “negatif” olarak onayladı.

Notun değiştirilmesinde kilit noktanın Merkez Bankasının yönetim değişikliği olduğunu söyleyen Fitch Ratings, “Başkan Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, yetkililerin büyüme trendinin düşük tutulmasının sürdürülmesine yönelik toleranslarının düşük olduğuna dair kaygılarını artırdı.” ifadelerinde bulundu. Çetinkaya'nın karaname ile görevden alınmasının halihazırda zayıf olan iç piyasa güvenin kaybolma riskini artırdığını ve artan dolarizasyonun da bunun kanıtı olduğunu söyledi. Bunun ayrıca kamu kesimi finansmanının yönetimi ve yapısal reformlar konusunda beklentiler üzerinde belirsizliği artırdığına da vurgu yaptı.

Derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıdığını ve bunun da ülke ekonomisini etkileyecebileceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 15:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler