Gayrimenkul ve İnşaat Sektöründe Sürdürülebilir Büyüyebilme için 10 Tavsiye

GYODER gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018 4. Çeyrek raporunu duyurdu. Raporda inşaat sektöründe daha büyük aşama kaydedebilmek ve sürdürülebilir büyüme sağlamak için 10 tavsiyeye de yer verildi.

Gayrimenkul ve İnşaat Sektöründe Sürdürülebilir Büyüyebilme için 10 Tavsiye

Ülkemizin gayrimenkul platformu olan GYODER, Türkiye’deki gayrimenkul sektörünü inceleyen bir rapor hazırladı. Sektörü üçer aylık döneme bölerek inceleyen GYODER, Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018 4. Çeyrek Raporunu duyurdu.

Gayrimenkul Sektöründeki Son Gelişmeler

Ülke ekonomimizde başta gelen sektörlerden olan inşaat sektörünün 1. Dönemine dair sonuçlar açıklanmıştı. Sonuçlarda 2019 yılı 1. Çeyreğinde inşaat sektöründeki büyümenin geçen döneme göre %12 oranında büyüyerek 65.9 puana ulaştığı belirlendi. Çıkan sonuçlara göre genel güven endeks düzeyi de kötümse yönde yorumlandı. REIDIN Türkiye gayrimenkul sektörü güven endeksi ise, bir önceki çeyrek döneme göre, %1 oranında artışla 76,0 puanında değerlendirildi. Ortaya çıkan sonuçların ardından önümüzdeki üç aylık dönemde de gayrimenkul fiyatlarının normal değerlere gelmesi bekleniyor. Hükümetin 2018 yılının son çeyreğinde uygulamaya koyduğu Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında, sektörün daha da canlanacağı ve özellikle bu yıl içerisinde gayrimenkul sektöründe büyüme rakamlarının daha önceki dönemlerdeki iyi seviyelere tekrar döneceği belirtiliyor.

Ayrıca geçtiğimiz yıl ortalarında yaşanan döviz artışları neticesinde yabancıların konut alımlarına ilgi gösterdiğini de gözlemleniyor. REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan yeni konut rakamları ile geçen yıldaki rakamlar incelendiğinde, 2018 yılının ilk çeyreğinde yabancıların konut satın alma oranının %6,1 olduğu, son çeyrek dönemdeki satışların ise %15,0 seviyesine ulaştığı belirlendi.  

İnşaat şirketlerinin başlattıkları kampanyalarla müşterilerine kendi finansman desteğiyle sundukları projelerde 2018 yılının son çeyreğinde %48,2, aynı dönemde ise banka kredilerini kullanma oranı %10 oranında hesaplandı. Şirketlerin senetli satışlarının daha fazla öne çıkmasının sebebi ise bankaların konut kredilerinde sundukları vadeler ve faizler.

Konut fiyatları ve finansal yatırım araçlarının 2018 yılı son çeyrek dönemindeki artış ve gelir durumuna bakıldığında, BIST-100 Endeksinde %3,81 oranında kayıp oluştuğu kaydedilmektedir. ABD Doları, Euro ve Altında bu çeyrek dönemde görülen önemli kayıplar ortaya çıktı.

Yatırımcıların fazlasıyla ilgi gösterdiği sektör olan inşaat sektörü, diğer yatırım araçları düşünüldüğünde her zaman daha akla yatkın gelmiştir. Fakat 2018 son çeyrek döneminde yeni ve ikinci el konutlardaki getiri rakamları enflasyon rakamlarının altında kaldı.

Bankaların ve Geliştirici Firmaların Kampanyaları

Yılın ilk yarısında özellikle kamu bankalarının başı çektiği faiz indirimleri uygulandı. %0.98 konut kredileri kampanyaları sektörde bir ivme yakalanmasına neden olmuştur. GYODER’in de uyguladığı kampanyalar konut satışlarını canlandırdı.

Eylül ayında Emlak Konut GYO tarafından çıkarılan “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyası da oldukça ilgi gördü.

Bu kampanyalara yılın son çeyreğinde bankalarında verdiği faiz indirimleri destekleri de düşünüldüğünde, bu indirimlerin 2019 yılına da etki edeceği söylenebilir.

Konut piyasası yavaş yavaş normal seviyelerine gelmeye başladı. Fiyatlarda görülen dalgalanmaların her dönemde olabileceği ve bu dönemlerde balon haberlere itibar etmemek gerektiği söyleniyor. Fiyat artışlarında ekonomik gelişmeler, riskler ve yanlış haberler etki olmaktadır.

Gayrimenkul ve İnşaat Sektöründe Büyüyebilmek için Tavsiyeler

1.emlak Bankası’nın sektöre has özel çözümler üretebilecek bir banka haline getirilmesi gerekir. Yurtdışında da önekleri olan ipotek sistemi hayata geçirilebilir ve ekonomik bütçeleri küçük olan vatandaşlara düşük faizli ve uzun vadeli destek sağlanabilir.

2.Sektöreki bütün gelişmeleri rapor haline getirebilecek bir veri merkezinin kurulması faydalı olacaktır. Bu sayede piyasa daha iyi analiz edilebilir. Bu sistem akademik ve kamudan katılımlarla daha iyi çalışan bir kuruluş haline gelebilir.

3. İnşaat sektörüne dayalı finansal ürünler için alt yapının tamamlanması ve ürün çeşitlendirilmesi için gereken mevzuat düzenlemesinin yapılması doğru bir adım olacaktır. Ayrıca BIST kapsamında gayrimenkule dayalı menkul kıymetler ve halklar pazarının açılması, sektörde ihtiyaç duyulan ikinci elinde daha gelişmesini sağlayacaktır.

4.Değer artışları ve emlak vergisi hakkında günün şartlarına uygun değişikliklerin yapılması gerekir.

5.Çalışmalarına devam edilen imar yönetmeliğinde nüfus yoğunluğu, alt yapı durumu, deprem ve doğal afetler gibi durumlara ve şehirleşme planına göre düzenlemelerin yapılması iyi olacaktır.

6.Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Gayrimenkul Yatırım ortaklıklarının vergi muafiyetinin devam etmesi sektöre olumlu yansıyacaktır.

7.Gerekli ortaklıkların kurulması ve bu konu da belediyeleri teşvik edici çalışmalar yapılmalı.

8.Orta ve düşük gelir durumu olanlar ile kentsel dönüşüm amacıyla yapılacak konut inşaatlarında vergi indirimi uygulanmalıdır.

9.Yabancışara yapılan satışların ihracat girdisi gibi değerlendirilmesi gerekiyor.

10.Gelir düzeyi yüksek olmayan vatandaşlar için gerekli kooperatiflerin kurulması sektördeki durgunluğu sona erdirebilir.

Sektördeki bazı eksikliklerin giderilmesi halinde satışların eski dönemlerdeki iyi noktalara gelmesi bekleniyor. Eksiklikler iyi gözlemlenir ve anında iyileştirilmeye uğraşılırsa inşaat sektörü canlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 08:04

YORUM EKLE