23 Ocak 2019 Çarşamba 22:48
Geciken Tasfiye Kararnamesi Sebebi İle Teminatları Yanan Müteahhitler Ne Yapacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatile girmesi ve daha öncesinde başka yasa tekliflerinin görüşülmesi sebebiyle, 71 maddelik torba yasa tasarısının onaylanması maalesef bir süre gecikmiş oldu.

218 yılının eylül ayında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Turhan tarafından duyurulan fiyat farkı karanamesi ve tasfiye karanamesi nedeni ile birçok kamu müteahhidi sorunlarla karşı karşıya gelmişti.

Fiyat Farkı Karanamesi Ne Sebeple Çıkmadı?

Engellenemez bir şekilde yükselen dolar kuru sebebiyle inşaat malzemelerine getirilen zamlar, kamudan ihale almaya çalışan müteahhitlerin karşı koyamayacakları şekilde zarar etmelerine neden oldu.

Oluşan fiyat farkı 7 Kasım 2018 tarihinde duyurulan Kamu İhale Kurulu Kararı ile hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksen Fen Kurulu Başkalığınca hazırlanan 15 Ağustos 2018 tarihli karar ile resmi olacak şekilde zorunlu olmuştu. Sonuç olarak yayımlanan kararla beraber girdi maliyetlerinde oluşan artış onaylanmış oldu.

Buna karşın müteahhitlere fiyat farkı fırsatı tanıyan kanun değişikliği yapılmadı ve beklenenin tersine TBMM’den sadece müteahhitlere tasfiye karanamesi fırsatı sunuldu. Bu duruma sebep olarak ise devletin bütçesine yükleyebileceği fazla maliyet gösterildi ve karar çok tepki aldı.

Tasfiye Karanamesi Çıkana Kadarki Sürede Teminatları Yanan Müteahhitler Ne yapacak?

Müteahhitler bu süreçte tasfiye karanamesinin çıkmasını beklediler ve bu süre zarfında çok fazla zarar uğradılar. Birçok müteahhidin iş sözleşmeleri anlaşmalı oldukları kurumlar tarafından feshedildi ve bu durum sonrasında müteahhitler çok zor duruma düştüler.

Bu dönemde hem teminatları hem de ihalelere katılma hakları düşen müteahhitler hükümetten bazı taleplerde bulundular. Bunlar;

-Tasfiye karanamesi geciktiğinden dolayı su süreçte sözleşmeleri iptal olan müteahhitlere yanan teminatlarının geri iade edilmesi,

-İhale yasağına uğrayanlara bu hakkın yeniden verilmesi,

-Sözleşmeleri feshedilen müteahhitlere bu tutarların iade edilmesi,

-İşe başlayamayan müteahhitlere tasfiye hakkı verilmesi ve aldığı işleri belirli düzeyde bitirenlere ise kamu faydasına fiyat farkının verilmesi.

İşleri Yarım Kalanların Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Fiyat farkı karanamesinin çıkarılmamasının sebebi olarak bütçeye getireceği ağır yük gösterilmişti. Müteahhitler bu durumda kamu projelerinin tasfiye hakkı ve yarım kalması ve sonrasında yeni ihaleye çıkarılacak yeni sözleşmelerin altına imza atılmasının maliyetinin çok daha yüksek rakamlarda olacağını savunuyor.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu Tasfiye Karanamesine Dair Değerlendirmeler Yaptı

Tellioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarla önemini vurguladığı işlerin cezasız bir şekilde tasfiyesinin yapılması gerektiğini belirtmesine rağmen, kamu kuruluşlarının bu tavrından rahatsız ve huzursuz olduğunu dile getirdi. Bu kararların hakkaniyete aykırı olduğunu ve kabul edilebilir olmadığını belirten Tellioğlu, oluşan sorunlara dair taleplerini ve çözüm önerilerini sıraladı. Bunlar;

*4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre 30/09/2018 tarihinden önce ihalesi ve 4735 sayılı kanun uyarınca sözleşmesine imza atılmış olan işler, ilgili kanunun yürürlüğe konduğu tarih itibariyle, bu kapsamda gelir sağlanmadan ihalelerden yasaklanmamak şartıyla söz konusu inşaat faaliyetleri fesih ve devredilir.

*Adı geçen işler 30/09/2018 tarihinden önceki işleri kapsar. NOT: Talepteki tarih yakın bir tarih olarak görülebilir fakat bazı durumlarda yapılan ihalelerin nihai sonuçlanmaları ve sözleşme ile imza altına alınmaları iki aydan fazla bir süreyi bulabilir.

*30/07/2018 tarihinden günümüze kadar geçen sürede sadece malzeme fiyat artışlarını sebep göstererek ilgili işi yapamayacağına karar veren kişiler daha büyük zararlara uğramamak adına işi bırakıp teminatı irat kaydedilenlere teminatlarının iadesi ve ihalelerden yasaklılıklarının kaldırılması,

*İlgili işlerin fesih kararları, sadece ve tamamen idarenin inisiyatifine bırakılmamalıdır, fesih koşulları kanunlarla belirlenmelidir,

*Gerek yüklenici gerek kamu menfaati açısından daha makul seviyelerde ( TÜFE-TEFE) oranınca fiyat farkı verilerek işlerin sonuca ermesi, feshi yapılan işlerin daha sonra iki kat fiyatına alınmasının devlete de maliyetinin çok daha fazla olabileceği gibi, hizmet ve zaman kaybı da oluşacaktır. Fesih yapılmayan devam eden işlerle ilgili olarak (4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri) yükleniciye TEFE-TÜFE oranında fiyat farkı ödenmesi kararı çıkarılmalı,

*Devir işlemlerinde KİK payı ve karar pulunun da alınmayacağı belirtilmelidir,

*Tasfiye Edilen işlerin sözleşmeleri aşamasında ödenen vergiler kalan işlere oranla iade edilmelidir, feshedilen işlerde yapılan imalatlar, puantaja göre değil, yerinde tekrar değerlendirilerek gerçek imalat seviyesine göre düzenlenmelidir.

*Aciliyeti bulunmayan, fiyat farkı verilmeyen yüzdesi düşük imalat seviyesinde tasfiyesi yapılan işler, kamu maliyesi menfaati açısından, makul fiyat farkı verilmemesi gibi durumlar dikkate alınarak fesihten hemen kısa bir süre zarfından sonra %30-50 arasında fiyat artışı ile yeniden ihaleye sokulması mağdur olan eski yüklenici ile kamu vicdanına zarar vereceğinden dolayı, tasfiye tarihinin ardından bu işler en az 24 ay geçmeden tekrardan ihaleye sürülmemelidir.

*Ağustos ayı ve devamındaki süreçte döviz spekülasyonlarından dolayı kamu taahhüdü olan bütün müteahhitlerin piyasada oluşan istikrarsızlık sebebiyle bir kısım malzemeleri temin edememeleri, aşırı zamlar, kamudan alacaklarını zamanında alamamalarından kaynaklı finansal sıkıntılardan dolayı oluşan bir kısım aksaklıklar, işin zamanında teslimi ile ilgili hem müteahhitlerimizi hem de idareleri zor durumlara sokmuştur. Bundan sebeple başka hiçbir sebebe bakılmaksızın idarelerle yapılan sözleşmelere bu sebepten mağdur olan firmalara 90 takvim günü ek süre hakkı tanınmalıdır.

*Özel sektörde kat karşılığı süre sınırlı iş yapan müteahhitlerinde 9. Maddede belirtilen gerekçelerden dolayı mağdur olduklarını, sözleşmelerin sürelerine bakılmaksızın arsa sahipleri ve konut teslim sözleşmelerinde yer alan ek olarak ceza-i müeyyidesiz 12 ay ek süre hakkı tanınmalıdır.

Son Güncelleme: 23.01.2019 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.