Gelir belgesiz, bordrosuz ve kefilsiz bankaya gitmeden kredi veren bankalar

Ekonominin inişli çıkışlı hallerini göz önüne olan vatandaşlar son zamanlarda çareyi kredi çekmekte buluyor. İnsanlar, gelir belgesiz, bordrosuz, kefilsiz ve bankaya gitmeden kredi çekip çekemeyeceklerini araştırmaya başladı. Peki, gerçekten gelir belgesiz, bordrosuz, kefilsiz ve üstelik bankaya gitmeden kredi veren bankalar var mı?

Gelir belgesiz, bordrosuz ve kefilsiz bankaya gitmeden kredi veren bankalar

Gelir belgesi ve kefil olmadan kredi veren bankalar vardır. Fakat kefilsiz kredi veren bankalar başka özellikler aramaktadır. Bu bankalar öncelikle kredi için başvuran kişilerin kredi notuna ve ödeme geçmişine bakmaktadır. Bankalar kredi puanı yüksek ve ödeme geçmişi düzenli olan kişilerden kefil istememektedir. Fakat hiçbir banka, düzenli bir geliri olmayan ve maaş bordrosu gösteremeyen kişilere kredi vermez. Sigortasız çalışan kişilere, ev hanımlarına ve öğrencilere kredi veren bankalar sınırlıdır.

Gelir belgesi olmaksızın kredi veren bankalar

 Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar kredi notu yüksek olan kişilere kredi vermektedir.

Kredi geçmişi temiz olanlar 40 bin TL’ye kadar kredi çekebilir.

 Bu bankalar sınırlı olmakla birlikte şunlardır:

-Aktifbank

-INGbank

-TEB

-Odeabank

-N kolay bank

-Enpara

-Akbank

Fakat Enpara ve TEB cep bankacılığı ile gelir belgesi olmadan kredi vermektedir. Akbank ise direkt olarak gelir belgesi istemeden kredi vermektedir.

TEB’den gelir belgesi olmadan nasıl kredi çekilir?

TEB bankası gelir belgesiz ve kefilsiz kredi vermek için diğer bankalar da olduğu gibi vatandaşların kredi notuna bakmaktadır. Kredi puanı düşük olanlara kredi verilmemektedir. Düşük faizli kredi veren bankaların başında Cepte TEB gelmektedir.

TEB’den gelir belgesiz ve kefilsiz şekilde kredi çekmek için:

-TEB ile çalışıyor olmak

-Bankaya ait kredi kartlarına sahip olmak

-Kişinin bankaya borcunun bulunmaması

-Kişinin kredi sicillerinin temiz olması gerekmektedir.

Odeabank Kefilsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Ankit ihtiyacı olan vatandaşlar, Odeabank şubelerine bizzat başvuru yapmak zorundadır. Başvurularda bireylerin gelir durumuna bakılmaktadır.

Odeabank’tan gelir belgesi ve kefil olmadan kredi çekebilmek için:

-Odeabank ile çalışıyor olmak

-Kişinin herhangi bir haciz sicilinin bulunmaması

-Kredi notunun yüksek olması

-Bireyin kara listeye girmemiş olması gerekmektedir.

Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bankalardan bir tanesi ise Enparadır. Enpara’dan kredi alabilmek için Enpara hesabının olması gerekmektedir. Enpara üzerinden çekilen kredilerde 60 ay vade ile gelir belgesi istemektedir. Enpara’da verilen kredilerde maksimum limit 30 bin TL olarak belirtilmiştir.

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalardan olan ING Bank ise Mini kredi kapsamında kefilsiz kredi verir. Verilen krediler 1 sene ve 3 sene aralıklarında çekilebilmektedir. ING Bank Mini kredi tutarı 4 bin TL’dir.  Aynı şekilde kredi limiti de 4 bin TL’dir. Fakat kredi limiti vatandaşın siciline göre değişim göstermektedir. ING Bank’ın aylık faiz oranı yüzde 2.29 şeklindedir.

QNB Finansbank’ta kefilsiz kredi veren bankalar arasındadır. QNB Finansbank ve Enpara birlikte çalışmakta olduğundan herhangi bir gelir belgesi de istememektedir. Fakat Finansbank üzerinden kredi çekmek isteyenlerin aylık yüzde 2 miktarında faiz ödemesi gereklidir. Diğer yandan 36 aya varan vadelerle kullanıcılarına kredi imkanı vermektedir.

Hangi bankalar maaş bordrosuz kredi verir?

Sigortasız çalışan veya ev hanımları için bazı bankalar kefilsiz ve maaş bordrosuz kredi vermektedir. Bu bankalar kredi çekecek olan kişilerin kredi notuna bakmaktadır. Maaş belgesi olmadan kredi veren sınırlı bankalar:

-Aktifbank

-Odeabank

-ING Bank

-Enpara(cep bankacılığı)

-TEB (cep bankacılığı)

- N kolay

- Akbank

-Garanti Bankası

Ayrıca Garanti Bankası, daha önce kredi çekmemiş ve sicili temiz olan kişiler için 36 aya varan vade ile kredi çekme şansı vermektedir. Başvuruların intenet üzerinden yapılması gerekirken faiz oranları ise yüzde 2,24 şeklinde belirtilmiştir.

Çalışmayanlara kredi veren bankalar kişilerde hangi şartları arıyor?

Çalışmayanlara kredi veren bankalar öncellikle, kişinin borçlarını ödeyebileceğine dair belgeler ister. Bunun dışında ev ya da araba gibi ipotek edilebilecek taşınır veya taşınmaz değerli eşyaların olup olmamasına dikkat edilir. Bu isteklere ek olarak şunlar eklenebilir:

-Çalışmayan kişilerin kredi notlarının yüksek olması,

-Daha önce kredi çekmemiş olması,

-Başvuran kişinin kara listeye düşmemiş olması,

-Başvuran kişinin sicilinde haciz durumunun olmaması,

-Kişinin borçlu olmaması,

-Kişinin ödemelerini yapabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Eğer kredi başvurusunda bulunacak kişi çalışıyorsa kefil talep edilmemektedir. Fakat kişi hem çalışmıyor hem de gelir belgesi gözükmüyorsa borcunu ödeyebileceğinin ispatı olarak ev ya da araç gibi değerli eşyalarını ipotek altında göstermesi istenir.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Kefilsiz ve gelir belgesi olmaksızın kredi veren bankalar kişilerin kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu düşük olan vatandaşların kefilsiz şekilde kredi çekmesi olanaksızdır. Sigortası olmayan bireylerin kredi çekebilmesi için banka ile anlaşmalı olması şartı aranır.

Kredi notu düşük olan ancak kefil ile kredi veren bankalar şu şekildedir:

-Denizbank

-TEB Bankası

-ICBC Bank

-QNB Finansbank

-Ziraat Bankası

-Vakıf Bank

-Şekerbank

-Burgan Bank

-Aktif Bank’dır.

Sigortası olmayanlara kredi vermek için aranan koşullar nelerdir?

 Ev kadınları, öğrenciler ya da sigortasız şekilde çalışan bireyler kefil veya değerli eşyalarını ipotekli göstererek kredi çekebilirler. Fakat krediler, sigortası olmayan kişilere en üst limit 5 bin TL ile sınırlandırılmıştır. Sigortası bulunmayanlarda kredi çekmek için aranan şartlar:

-Daha önce kredi çekilmemiş olması,

-Kişinin kredi notunun yüksek olması,

-Kara listeye düşmemiş olmak gerekmektedir.

Kefil istemeden kredi veren bankalar herhangi bir geliri olan kişilere öncelik tanımaktadır. Kredi başvurusu yapılırken vatandaşların ev ya da araçlarını ipotekli göstermesi istenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 17:47

YORUM EKLE

Popüler Haberler