21 Şubat 2019 Perşembe 07:42
Genç Çiftçi 2019 30.000 TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır? Genç Çiftçi Sistemine Kayıt ve Giriş

3 Adımda Genç Çiftçi Başvurusu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca başlatılan Genç Çiftçi Projesi bünyesinde verilecek 30.000 TL bütçeden faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru yapmaları gerekiyor. Çiftçilerimizce 2019 senesinde başvuruların nasıl yapılacağı araştırılmaya başlandı bile. İlk bölümü sisteme kayıt yapmanız ile birlikte ön başvuru aşamasının atlatılmasından sonra İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne vermeniz gereken bir dilekçe ile başvurunuzu gerçekleştirebilmektesiniz. Bu yazımızda bulunan dilekçe öneği bu bağlamda sizi aydınlatacaktır. Genç Çiftçi’ye kaydımı gerçekleştiremeyen okurlarımız için 3 adımda kaydın nasıl yapılacağını Haberport ekibi olarak anlatacağız. Üye olma işlemini yapanlar, kayıtları güncel olmayanlar veya hiç kaydı bulunmayanlar bu yazımızı okuyarak kolayca kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Genç Çiftçi Projesi

Kurdelesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kesilen projenin kapsamında çiftçilerimize 30.000 TL hibe verilmekte. Bu hibelerden alabilmek için sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Hükümetçe hayvancılık faaliyetlerinde verimliliğin artması ve sürmesi için başlatılmış olan proje 2019 senesinde de varlığını sürdürecek. Canlı hayvanların alınması ile birlikte, mazot yardımı, gübre, tohum ve yem bitkisi gibi yardımlar da yapılacak olan projeden, istenilen koşulları bünyesinde bulunduran çiftçiler faydalanabileceklerdir. Tarım arazilerinin korumaya alınması, gençlere iş olanaklarının verilmesi ve mevcut sahalarda faaliyetlerin artırılması amacı ile proje hayata geçirilmektedir.

Köye dönüş projesinin aksine göçün hızlanması sağlanmıştır. İhracat çalışmalarının düşüşe geçmesi ve ithalat çalışmalarında yükselişin olabilmesi, insanların eti daha ucuz fiyatlar ile satın alması amaçlanmaktadır. Türkiye’de işsizlik sorunu da kendini epey hissettirmektedir. İşsizliğin azalması da bu proje kapsamında edinile hedefler arasındadır. Resmi Gazete’de basılan karar ile başlatılan Genç Çiftçi Projesi bünyesinde yardım alınabilmesi için bir takım gerekliliklerine yerine getirilmesi gerekmekte. Bunun yanında ödeme almaya hak kazanan vatandaşlara Ziraat Bankası’nca verilen hibe miktarının 3 katı kadar değerinde Çiftçi Kredisi’de verilmekte.

Genç Çiftçi Başvuruları Tarihi

Aşağıda sıralamış olduğumuz koşullarını sağlayanlar 31 Mayıs 2019 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler.

1- T.C vatandaşı olmak

2- Okur yazar olmak

3- 18 yaşından büyük olmak ve 41 yaşın doldurulmamış olması

4-Esnaf ve sanatkarlık çalışmalarında bulunulmuyor olması ( Vergi mükellefi olmamak)

5- Sosyal Güvencenin olmaması

6- Farklı bir işte çalışılmıyor olunması

7- Arıcılık konusunda verilecek olan yardımlar için 50’den fazla kovan sahibi olmamak

8- Genç Çiftçi Projesi bünyesinde verilecek olan hibelerden daha önceden faydalanmamış olmak

9- Bakanlıkça verilen diğer hibelerden faydalanmamış olmak

10- Büyükbaş hayvan sayısının 15, küçükbaş hayvan sayısının 50 taneden fazla olmaması.

Genç Çiftçi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi Projesine başvurular 2 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki ön başvuru, diğeri ise asıl başvurudur. İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne gidilerek nihai başvuruda bulunulmadan ve belgeleri teslim etmeden önce sisteme kayıt yapılmalıdır ve halihazırdaki proje sisteme dahil edilmelidir. Bunun yanında burada bulunan zorunlu projelerden de faydalanılabilir. Bakanlıkça projesi hibe almaya uygun görülenler 30.000 TL miktarında bir tutar elde edeceklerdir.

Başvuru süreci toplamda 3 aşamadan oluşuyor. Ön başvuru ve nihai başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığını bu adımlarda kavramanızı sağlayacağız. Bu bölümde akıllarda soru işareti oluşmasına sebep olacak bir durum var. E-devlet sistemi ile neredeyse tüm işlemler gerçekleştirilebiliyor. Fakat Genç Çiftçi başvuruları e-devlet sistemi ile gerçekleştirilemiyor. Bu sistem aracılığı ile yalnızca başvuru sorgulama işlemi yapılabiliyor.

1.Adım- Genç Çiftçi Sistemine Kayıt ve Giriş

Giriş linki aşağıda verilmiştir.

https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login

Bu adrese basarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme zaten bir üyeliğiniz varsa T.C kimlik NO ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Sisteme üyeliğiniz yoksa yeni bir çiftçi kaydı oluşturmalısınız.

Yeni çiftçi kayıt ekranı aşağıda gösterdiğimiz gibidir. Boşlukları kendinize göre doğru bir şekilde doldurun ve sonrasında üye ol tuşuna basınız.

T.C Kimlik Numarası, isim, soyisim, baba ismi, cep no, e posta, şifre ve yeniden şifre ile güvenlik kodunu yazarak üye ol tuşuna basmanız gerekiyor. Bu şekilde kayıt aşamasını atlatmış olacaksınız. Giriş yapabilmek için giriş sayfasına dönüş yapın ve bilgilerinizi girin. Arkasından giriş tuşuna basın ve sonuç olarak sisteme girmiş olacaksınız. Önünüze duyuru sayfasının geldiğini göreceksiniz. Bu bölümden Bakanlık tarafından yayınlanacak olan ilanlara erişim sağlayabilirsiniz. Proje bilgilerini girmeden önce sisteme giriş yapmanızın ardından başvuruda bulunmanız gerekmekte. Yeni başvuru seçeneğine basarak karşınıza çıkan sayfadaki çiftçi bilgilerini doğru ve tam bir şekilde doldurmalısınız. Sonrasında ise ileri tuşuna basmalısınız.

2. Adım- Proje Bilgilerinin Sisteme Kaydı

Çiftçi bilgilerini sisteme kaydettikten sonra proje bilgilerinin kaydedilmesi aşaması geliyor. İkametgah adresiyle projenin yapılacağı yerin adresinin aynı olmasının gerekliliği önem arz etmektedir. Bu bölümden sonra proje bilgilerinin girileceği aşama geliyor. Proje bilgileri gider kalemleri kısmında belirtilmektedir. Kendi projenizi girmeden önce Bakanlık tarafından seçilen projelere de başvuruda bulunabilirsiniz.

Önerilen projelerden birini seçerseniz ve gider kalemi ekle tuşuna basmanızın ardından sistem tarafından otomatik olarak 30.000 TL tutar belirlenmekte. Önerilen projelerin seçilmesi sonucunda sisteme kişisel projeleriniz ile giriş yapamamaktasınız. Fakat önerilen projelerden faydalanmayacak olan çiftçiler kendi projelerini aşağıda sıralandığı gibi sisteme girebilirler.

1- Gider kalemlerini miktarları ile beraber yazdıktan sonra gider kalemi ekle tuşuna basın

2- Tavsiye projeleri seçmeyin

3- Proje ana konusu olarak mesela hayvancılık konularının seçilmesi halinde yalnızca önerilen projeleri seçebilirsiniz. Gider kalemini yazdıktan sonra ileri tuşuna basın.

4- Proje bilgilerini ve gider kalemini seçtikten sonra arazi bilgilerinin kaydedilmesi gerekiyor

5- Proje bünyesinde verilen yardımlardan faydalanabilmek için arazi büyüklüğü minimum 2 dekar olmalı

Arazi Bilgilerinin Kaydedilmesi

Arazi bilgilerini kayıt ettikten sonra ileri tuşuna basın ve önünüze gelen sayfada gereken belgelere göz atın. Bu belgeler bağlı olunan il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde farklılaşabilir. Bu nedenle ayrıntılı bilgiyi müdürlüklerden edinebilirsiniz

Arazi bilgileri girdikten sonra yukarıda görmüş olduğunu belge sayfası önünüze gelecektir. Yazdır tuşuna basarak bu belgelerin dökümünü elde edebilirsiniz. Kaydet tuşu ile sistem kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Bu bölümden sonra 3. Aşamaya geçiş yapacağız.

3. Adım- Gerekli Belgelerin Teslim Edilmesi

Sistem kaydı bittikten sonra sırada belgelerin teslim edilmesi işlemi var. Belgeler Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri’ne teslim edilecektir. Gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır.

  • Proje Başvuru Dilekçesi
  • Projenin tanıtım formu
  • Taahhğtname
  • T.C Kimlik Belgesinin çıktısı
  • Okur yazar olunduğuna dair belge
  • Gelir tespit belgesi
  • SGK’dan alınacak sosyal güvence olmadığı hakkında belge
  • Adres belgesi

Bu belgeleri derleyerek bağlı olunan il veya ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir. İstenilen şartları bünyesinde bulunduran çiftçiler 31 Mayıs 2019 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilirler ve 30.000 TL hibeden faydalanabilirler.

Son Güncelleme: 21.02.2019 07:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eyüp bicakci 2019-07-13 00:33:55

Mobilya ustasuyim işine gelen varsa calisiriim
yoruldum mesaj atmaktan