11 Şubat 2019 Pazartesi 18:40
Genç Çiftçi 2019 Başvurusu Nasıl Yapılır? Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?

2019 yılı için genç çiftçi projesine 18 ile 41 yaşları arasındaki gençler başvurabilecek. Projenin ana fikri; köye dönüş yap, projeni geliştir ve 30 Bin lirayı projende kullan olarak belirlendi. Üstelik 30 Bin lirayı geri ödeme zorunluluğu yok. İkamet ettiğiniz bölgenin nüfusu 20 Bin kişinin altında ise, köyünüze veya kasabanıza da hibe verilebilir. 30 Bin çok büyük miktarlarda olmasa da köyde tarım hayatına başlayabilmek için yeterli bir miktar. Tarım ve Orman Bakanlığının web sayfasından (gencciftci.tarim.gov.tr) adresinden başvurular alınıyor. Ayrıca gençlerin bu destekleri alabilmeleri için danışmanlık masrafı ödemesi de gerekmiyor. Bakanlığın intenet sayfasında yer alan projelerden biri seçilerek birkaç adımda başvuru yapılabiliyor.

2019 Yılı İçin Genç Çiftçi Projesine Başvuru Tarihleri

Projelere başvuru yapabilmek için henüz bakanlıktan bir açıklama yapılmadı. Fakat başvurular için bazı tarihler tahmin edilebiliyor. 2019 Nisan ayında başvuruların alınacağı ve Mayıs sonunda da başvuruların sona ereceği tahmin ediliyor. Ayrıca hibe sözleşmelerinin Haziran ayı içerisinde tamamlanacağı ve ödemelerin de 30 Aralık 2019’a kadar süreceği tahminler arasında yer alıyor.

Genç Çiftçi Projeleri Devam Edecek Mi?

Gençleri çiftçiliğe yönlendirmek için projelere ilk olarak 2016 yılında başlanmıştı. 2017 ve 2018 yıllarında gelişmeye ve uygulanmaya devam edilen projenin üç yıllık olduğu söylentileri yayılmıştı. Bu söylentilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 2018 yılındaki 100 günlük eylem planı açıklamalarında Genç Çiftçi Projesine dair detaylarda vardı. Açıklamada 2250 genç çiftçiye 30 Bin TL hibe verileceğinin müjdesi verildi. Genç Çiftçi 2019 başvurusu gencciiftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak.

Başvuru Koşulları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2250 genç çiftçi adayına hibe verileceğini açıklamıştı. Projenin diğer yıllarında da verilen hibelerle birlikte, toplam 31 Bin 45 gence 931 Milyon 350 Bin TL hibe desteği sağlandı. Bu yılda da hibe desteği toplam 67.500.000 TL olacak. Bu destekten faydalanabilmek adına yerine getirilmesi gerekli olan bazı şartlar var. Bunlar:

-T.C vatandaşı olmak,

-18 ile 41 yaşları arasında olmak,

-Vergi mükellefi esnaf olamamak,

-Okuma ve yazma bilmek,

-Bir eğitim kurumunda örgün eğitim almıyor olmak (açık öğretim bu kapsamda değil),

-Başka bir işletme de SGK’lı olarak çalışmıyor olmak (Geçtiğimiz yıllarda bu koşula ek olarak başvuru sahibinin eşinin de çalışmıyor olması gerektiği getirilmişti. Ancak gelen itirazlar sonucunda bu karardan vazgeçildi. Ancak bu yıl için bu şartın olup olmayacağı bilinmiyor).

-Hali hazırda çiftçiliğe devam edenler için; en fazla 15 büyük ve 50 adet küçükbaş hayvandan fazla hayvanı bulunmaması gerekiyor. Bu şartın amacı ihtiyacı olanları hibe kapsamına alabilmek.

-Başvuruda bulunacak olan kişinin aile fertlerinden herhangi birinin daha önceki yıllarda hibe desteği almamış olması gerekiyor,

-Başvuru yapmak isteyen kişi arıcılık yapmak istiyorsa, 50 arı kovanından daha fazla kovanı olmaması gerekiyor.

Bu Yıl Destek Verilecek Projeler

­­Bakanlık tarafından net bir açıklamanın gelmemesinden dolayı 2018 yılında desteklenen projeler üzerinden bazı tahminler yapılabilir. Aşağıda sıralanan projelere 30 Bin TL hibe ödemesi yapılması bekleniyor. Projeler 3 başlık altında ele alınabilir. Bunlar;

-HAYVANSAL PROJELER

-BİTKİSEL PROJELER

-AROMATİK BİTKİSEL PROJELER

Hayvancılık Projeleri;

-Koyun ve keçi büyütme (KÜÇÜKBAŞ)

-Sığır yetiştiriciliği (BÜYÜKBAŞ)

-Arıcılık (Bal, Arı sütü, polen vb.)

-Kanatlı hayvanlar (Salma tavukçuluk)

-İpek böceği yetiştiriciliği (Genel)

Bitkisel Projeler;

-Seracılık (Şartlar tebliğde detaylı olarak verilir)

-Mantar üretimi (Kültür mantarı) (tesis açma)

-Fide, fidan ve süs bitkileri yetiştirme alanı,

-Meyve bahçeleri (Kapama)

Organik Tarım, Aromatik Bitkiler ve Yöresel Ürünler Projeleri;

-Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, depolama işlemi, paketlenmesi ve işlenmesi,

-İyi tarım uygulamalı, coğrafi işaretli ya da organik hayvansal veya bitkisel üretim projeleri.

2019 Genç Çitçi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bu projeye başvuru yapabilmek için gereken evraklar, belgeler ve dilekçeler şunlardır;

-Kimlik belgesi

-Genç Çiftçi Başvuru Dilekçesi

-SGK’dan alınması gereken çalışmadığına dair belge,

-Taahhütname (Tarım ve Orman İl/ilçe Müdürlüklerinde doldurulacak)

-Mezun olunan eğitim kurumuna göre diploma,

-Proje tanıtım formu belgesi (gencciftci.tarim.gov.tr adresinden alınacak)

Yukarıda belirtilen evraklar başvuru yapmak isteyen adaylardan ilk olarak istenen belgelerdir. Başvuruları kabul gören kişilerin, hibe sözleşmesi adımında aşağıdaki belgeleri tamamlaması gerekecektir.

-Yatırım yerinin mülkiyet belgesi ve kira sözleşmesi (Arıcılık dışında),

-Projenin bulunacağı yerde ikamet edildiğine dair belge (Adaylar projelere kabul edilmeden köye dönmek zorunda değildir. Proje onaylanırsa ikametgah adresini projeyi yapacağı yer olarak göstermesi gerekecek)

-2019 uygulama kılavuzunda bulunan diğer evraklar (Daha Açıklanmadı).

Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Web Sayfasından Yapılacak

Bu projede kayıtlar ve başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacak. Başvuru yapmak için bu linke https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login tıklayabilirsiniz.

Daha önce projeye dair herhangi bir kayıt işlemi yapmadıysanız, 2019 kayıt sayfasına tıklamanız gerekir.

Kayıt sayfasında da bazı bilgileri doldurmanız sizden istenecek.

Ad ve soyad, T.C kimlik numaranız, baba adı, cep telefonu, eposta adresi ve şifre yeterlidir. Ardından giriş yapabilmek için T.C numaranızı ve belirlemiş olduğunuz şifreyi girmeniz yeterli olacaktır. Ancak daha önceden bir kayıt yaptırdıysanız 2019 yılı için yeniden kayıt yapmanız gerekmiyor. Daha sonrasında şu adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor;

-Başvuru İşlemleri/ Yeni Başvuru

-Çiftçi Bilgileri Sayfası doldurulması gerekiyor (SGK, Eğitim, kurs durumu, askerlik, hane halkı sayısı, e-posta gibi bazı bilgiler)

-Proje Bilgileri Sayfası

Karşınıza çıkan sayfadan kendi projenizi oluşturun veya hazır bir projeyi sahiplenin. Hayvansal üretimde yalnızca tavsiye edilen projeler seçilmelidir. Bu sayfalarda daha önce seçilmiş olan hayvancılık projelerine göre yönlendirme yapılmaktadır. “Ardahan ilimizde küçükbaş hayvancılık”, “Ankara ilçelerinde ve köylerinde arıcılık” gibi bazı projeler önek olarak gösterilebilir. Bu seçimler bakanlık tarafından kısıtlandığı için sadece bakanlığın belirlediği bölgelerde yapılabilmektedir.

Gider kalemleri de işaretlendikten sonra İLERİ tuşuna basarak İşletmeler sayfasına geçiyoruz. Burada işletme kutucuğunuz boş ise projeniz olmamış demektir, fakat kutuda projeniz var ise işletmeyi seçmeniz gerekmektedir.

-Teslim edilecek belgeleri de tamamladıktan sonra yapmanız gereken belgeleri kayıt altına almaktır ve hibe sözleşmesi öncesinde istenen belgeleri hazırlamanız gerekir.

Bütün bu işlemlerin ardından belgelerin TEBLİĞ’de belirtilen tarihler arasında Tarım ve Orman İl/İlçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerekir. Eğer başvurmak isteyenler gerekli belgeleri teslim etmezse başvurusu kabul edilmez ve iptal olur.

2019 Genç Çiftçi Başvuruları

-Genç Çiftçi 2019 başvuru tarih: Tebliğin duyurulmasından 5 gün sonra başlayacak. 20 iş günü kadar sürecek. Bu 20 gün sadece intenet başvurusu için değil, evrakların bizzat teslim edilmesi için verilen tarihtir.

-Değerlendirme Tarihi: Başvuruların tamamlanmasının ardından 10 iş günü içerisinde değerlendirme yapılır. Kesin karar kılınan listeler hazırlanır ve müdürlüklerin duyuru listesine konur.

-Sözleşme İmzalama Tarihleri: Kesin listelerin ardında 5 iş günü içinde sözleşme imzalanır. Eğer kişiler imza atmazsa bu hak yedek listedeki kişilere geçer.

-Ödeme Tarihleri: Hibe sözleşmesi yapıldıktan sonraki 5 iş günü içerisinde yapılır.

Proje kapsamında daha önceki yıllarda yaşananlara göre size bazı detaylar verebiliriz.

-Torpil kesinlikle yasaktır. Eğer torpil yapıldığına yönelik bir iddianız varsa kanun yolu açıktır ve savcılığa başvurabilirsiniz.

-Hak etmediği halde sizin yerinize başvurusu kabul edilen bir kişi varsa yine kanun yolu açıktır. Söylentiler ve dedikodular yerine yargı mercilerine başvurmayı tercih edin.

-Başvuru tarihlerini takip etmek çok önemlidir. Yedek listede yer almanız durumunda bekleyin.

-Başvuru sırasında dolandırılmamaya dikkat edin. Devletin sağladığı bu destek karşılıksızdır.

-Projelere başvuru yapmadan önce Tarım Müdürlüğünden bilgi almakta fayda var. İkamet ettiğiniz adreste hangi projelere destek verildiğini detaylı bir şekilde öğrenin. Oturduğunuz yerde proje desteği yoksa başvuru yapmanıza bir neden yok.

-Kafanızda soru işaretine neden olan bir durum olursa hemen İl/İlçe Tarım müdürlüğünden yardım isteyin. Eğer soru işaretini gideremezseniz Bakanlığın 0 312 2873360 numarasını çevirin.

Hibe Desteği Nasıl Verilecek?

-Hibe edilen ücret Ziraat Bankası tarafından T.C numaralarına göre verilir.

-Ödemeler TL olarak yapılır.

-Eğer projede varsa veya kabul görürse ön ödemelerde yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 11.02.2019 18:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.