Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir? Başvurular Ne Zaman Yapılır?

Genç Çiftçi hibe başvuru şartları nelerdir? Genç çiftçiler için destek programı olan genç çiftçi hibe programı başvuruları ne zaman? Genç çiftçi hibe projesi için merak edilenler haberimizde...

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir? Başvurular Ne Zaman Yapılır?

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir? 

“Genç Çiftçi Hibe Projesi’’ için başvuru yapmak istiyorsanız devlet destekli sunulan kredinin başvuru yöntemlerini, şartlarını, gerekli evrakları ve aranan diğer özellikleri yazımızdan inceleyerek konu hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. 

Genç çiftçileri desteklemek ve yerel üretimi güçlendirmek adına verilen genç çiftçi hibesi, devlet desteği ile verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Genç Çiftçi Hibesine başvurular her yıl belirlenen aylar içerisinde yapılmakta ve başvurular 30 gün sürmektedir. 

Genç Çiftçi Hibe Programı Nedir? 

Genç Çiftçi Hibe Programı, bakanlık tarafından gen çiftçilere verilen bir destek türüdür. Genç Çiftçi Hibesini alabilmek için belli kriterleri sağlamak gerekmektedir. Bakanlık tarafından her yıl başvuru koşulları ve istenen evraklara yönelik bilgilendirme yayınlanmakta ve bu yönergeye uygun olarak başvurular kabul edilmektedir. Genç Çiftçi hibesi ile Türkiye’deki yerel üretimin desteklenmesi ve gençlere istihdam alanı yaratılması hedeflenmektedir. 

Genç Çiftçi Programının Hedefi 

Genç Çiftçi programının amacı yerel üretimi desteklemektir. Yerel üretimin artışını sağlarken bunun gençler tarafından yapılmasını hedef haline getiren bakanlık aracılığı ile program oluşturulmuştur. Program kapsamında verilen hibe ile yerel üretimin yanı sıra sürdürülebilir tarım alanları ve istihdam olanakları da desteklenerek alan yaratılmaktadır. 

Genç Çiftçi Hibesi Hangi Kurum Tarafından Veriliyor? 

Genç Çiftçi Hibesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bir destek türüdür. Gençlerin yerel üretimde aktif rol almalarını hedefleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, Genç Çiftçi programının yönetimi ile ilgilenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı Genç Çiftçi Programı kapsamında birçok gence istihdam için uygun koşulları hazırlamaktadır. 

Genç Çiftçi Programı Başvuruları Nereye Yapılıyor? 

Genç Çiftçi programının başvuruları intenet üzerinden yapılabilmektedir. Genç Çiftçi Programı için özel olarak hazırlanan intenet sitesi aracılığı ile yapılan program başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Genç Çiftçi Programına başvuru yapmak isteyen kişiler intenet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. 

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Genç Çiftçi hibe başvurusu nasıl yapılır sorusu genellikle sorulmaktadır. Genç Çiftçi programı için açılan intenet sitesindeki başvuru formunun doldurulması ve sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Genç Çiftçi kayıt sistemine üye olunması gerekmektedir. Üye olunduktan sonra başvuru işlemleri başlatılabilmektedir. Ayrıca bu konu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı ile de irtibat kurulabilmektedir. 

Genç Çiftçi Hibe Programına Nasıl Üye Olunur? 

Genç Çiftçi hibe kayıt sistemine üye olma işlemi intenet sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir. İntenet sitesi tarafından verilen yönergeye uygun bir şekilde üye olunması gerekmektedir. Sitede yer alan üye ol butonu aracılığı ile kolaylıkla üye olunabilmektedir. Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında açılacak olan üyeliğin doğru bilgiler ile hazırlanması gerekmektedir. 

Genç Çiftçi Hibesi Hangi Şehirlere Veriliyor? 

Genç çiftçi hibesi için herhangi bir şehir kısıtlaması bulunmamaktadır. Türkiye sınırları içinde yer alan tüm illerden başvuru kabul eden hibe programı bu konuda herhangi bir sınırlama uygulamamaktadır. Genç Çiftçi hibe programı aracılığı ile yapılan her bir başvuru birçok farklı şehirden yapılabilmektedir.  

Genç Çiftçi Hibe Programı Başvuru İçin İstenen Belgeler Nedir? 

Genç çiftçi hibesi başvuru evrakları şu şekildedir; 

 • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi ve aslı 

 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan hizmet döküm belgesi 

 • Genç Çiftçi projesi başvurusuna ait başvuru formu 

 • Başvuru dilekçesi 

 • Programa ait taahhütname (ıslak imzalı) 

İlgili evraklar genç çiftçi hibe programı kapsamında talep edilen evraklardır. 

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nedir? 

Genç çiftçi başvuru şartları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu güncelleme kapsamında belirlenen yeni  başvuru şartları şu şekildedir; 

 • Türk vatandaşı olmak 

 • Yabancı uyruklu vatandaşlar oturma izinleri olsa dahi programa başvuru yapamamaktadır. 

 • 18 yaşından büyük olmak 

 • 41 yaşından gün almamış olmak 

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir iş yerinde çalışmamak 

 • Vergi mükellefi olması 

İstenen temel şartlar arasında yer almaktadır. Ayrıca hayvancılık ve arıcılık gibi faaliyetler için verilecek olan genç çiftçi hibesi için de belli bir limit sınırlaması getirilmiştir. 

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Sınırı Genç Çiftçi Programı

Genç Çiftçi büyükbaş hayvancılık ile uğraşmak için hibe talep ediyorsa hali hazırda 15 büyükbaştan fazla hayvanının olmaması gerekmektedir. Eğer genç çifti küçükbaş hayvancılık için hibe talep ediyor ise en fazla 50 küçükbaş hayvanının bulunmasına izin verilmektedir. 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvandan daha fazlasına izin verilmemektedir. Daha fazla hayvana sahip olan genç çiftçiler, programdan yararlanamamaktadır. 

Arıcılık İçin Genç Çiftçi Hibesi Şartları 

Genç Çiftçi Hibe Programına eğer arıcılık için alınacak ise Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ek şart istenmektedir. Hali hazırda 50 kovandan fazlasına sahip olan genç çiftçiler programa başvuru yapamamaktadır. Genç çiftçi programı kapsamında en fazla 50 kovana izin verilmektedir. Başvurularda kovan sayılarına dikkat edilmekte ve buna uygun başvuru yapılması talep edilmektedir. 

Genç Çiftçi Hibe Programından Kaç Kere Yararlanılabilir? 

Genç Çiftçi hibe programına hali hazırda yayınlanan yönetmelik kapsamında 1 kere başvuru yapabilirsiniz. Her genç çiftçi ve girişimci kendi adına bir kere hibeden yararlanılabilmektedir. 2. Bir başvuru yapılmasına ise izin verilmemektedir. Bunun nedeni ise başvuruların çok fazla olması ve başvuru sahibine hibe verilme istediğidir. 

Bakanlığın Diğer Hibelerinden Yararlananlar Genç Çiftçi Hibesine Başvuru Yapabiliyor Mu? 

Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen diğer destek fonlarından faydalanmış olan bir girişimci eğer şartları uyum gösteriyor ise genç çiftçi hibe programına başvuru yapabilmektedir. 

Genç Çiftçi Programından Ret Aldım 2. Kez Başvurabilir Miyim? 

Programdan bir kere ret alan kişiler gelecek yıl eğer başvuru açılır ise tekrar başvuru yapabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bir kere yararlanan kişilerin tekrar hibe alamayacağıdır. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 21:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler