İstanbul 22°
parçalı az bulutlu
07 Mart 2019 Perşembe 14:05
Genç Girişimcilere 3 Yıl Vergi ve Sigorta Prim Teşviki Broşürü SGK Tarafından Yayınlandı

İş kurma fikrine sahip genç girişimcilerin motivasyonunun artırılabilmesi için vergi teşviki ve sigorta prim teşviki uygulaması hayata geçirildi.

Genç Girişimcilere Vergi Teşviki Detayları

Gelir Vergisi Kanunu'nun 20. maddesinde yer alan hükme göre 10.02.2016 tarihinden sonra gelir vergisi ile mükellef kılınan genç girişimcilere, işletme sahibi oldukları yıldan itibaren kazançlarından yıllık 75.000 TL vergi dışı bırakılmıştır.

Gelir Vergisi Teşviki Kimleri Kapsıyor?

Genç girişimcilere yönelik vergi teşviki, ilk kez gelir vergisi ile mükellef kılınan ve mükellef olduğu tarihte 29 yaşını doldurmayan bireyleri kapsama alanına almaktadır. Genç girişimciler, ticari veya mesleki faaliyetlerinden gelir elde etmeye başladıkları sürecin tamamı için gelir vergisinden istisna tutulacaktır. Ancak bu uygulama, üç dönemle sınırlandırılmakla birlikte önceki faaliyeti devam etmesine karşın yeni bir faaliyete adım atan bireyler için teşvik süresi uzatılmayacaktır. Teşvik sınırının altında gelir elde eden bireylerin teşvikten yararlanamadığı tutarlar bir sonraki yıla devredilmeyecek. Teşvik kapsamında kazanç elde edilmemesi halindeyse yıllık beyanname verilmesine karar verilmiştir. 

Teşvikten Yararlanma Şartları

10.02.2016 tarihinden sonraki süreçte mesleki veya ticari faaliyetleri sebebiyle ilk kez vergi mükellefi olanlar,

İşe bu tarihten sonra başladığını bildirenler,

Kendi işletmesini idare edenler veya kendi işinde çalışanlar,

Ortak bir şirket ise ortakları bütün şartları taşıyanlar,

İşyerine sonradan ortak olmayanlar gelir teşvikinden yararlanabilecek.

Gelir vergisi teşvikinden yararlanan bireyler, 9000 TL'lik kazanç indiriminden yararlanamayacaktır.

İş Değişikliği Durumları İçin Vergi Teşviki Uygulanır mı?

Bir sebepten dolayı mevcut işini terk eden girişimciler, terk ettikleri tarihe kadar olan süreç için teşvikten yararlanabilecek. Ancak faaliyetini bırakan kişiler eğer yeniden başlar ise, ilk kez vergi mükellefi olma şartını taşımayacağından bu imkandan yararlanamaz.

Genç Girişimciler İçin Sigorta Prim Teşviki

Genç girişimcilerin desteklenmesi adına Sosyal Sigortalar Kanunu'nda yapılan düzenleme ile sigorta prim desteği getirilmiştir. 01.06.2018 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olan gerçek kişilerin prime esas kazanç alt sınırları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Sigorta Prim Teşviki Şartları Nelerdir?

Genç girişimcilerin, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 20. maddesi hükmünce kazanç istisnasından yararlanması,

Mükellef olduğu tarihte 18-29 yaş aralığında olmak,

Kendi işinde çalışmak veya işin başvuru sahibi tarafından yürütülmesi şartlarının mevcut olması gerekmektedir.

Eğer işletme ortaklık faaliyetiyle yürürlükteyse, en küçük ortak sigorta prim teşvikinden yararlanabilir. Teşvikten yararlanılabilmesi için ortakların tamamının gereken şartları taşıması gerekir.

Sigorta Prim Teşvik Başvuruları Nereye Yapılır?

Sigorta prim teşviki için gerekli şartları taşıyan bireylerin Genç Girişimcilerde Kazanç İstinası belgesiyle Sosyal Güvenlik İlMerkez Müdürlükleri üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

Son Güncelleme: 09.07.2019 21:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.