Gizli Zam Karşısında Sert Atak

Türkiye'nin döviz kurları ile sert geçen mücadelesinde durumu fırsat bilenler sattıkları ürünlere örtülü zam uygularken, bu duruma karşı bakanlıklar harekete geçti.

Gizli Zam Karşısında Sert Atak

Türkiye'de son 3 ay içerisinde gerçekleşen ekonomik dalgalanmalar neticesinde, başta ithal ürünler olmak üzere birçok malda yaşanan fiyat artışları bakanlığı harekete geçirdi. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmaları ve yaşanan ithal mallarda fiyat artışı sürecini kendisine fırsat bilen yerli üreticilerin, ithal girdisi olmayan ürünlere zam uyguladığı ortaya çıktı. Bu durumun bakanlık tarafından tespit edilmesinin ardından örtülü zam ile piyasa fiyatlarının dengesini bozanlara yönelik operasyon başlatıldı. Bakanlık talimatıyla Türkiye genelinde başlatılan operasyon ile denetimler sıklaştırıldı. Ayrıca ürün gramajları düşürülerek, mevzuata uygun olmayan fiyat artışlarının tespitinde ceza kesileceği ifade edildi.

SPEKÜLATÖRLERE NEFES ALDIRILMAYACAK

Yaşanan ekonomik karmaşa içerisinde piyasaların dengesinin bozulduğu süreci kendi lehine çevirmek isteyen spekülatörler tarafından arz ve talep düzenine müdahele edildiği ortaya çıktı. Bu bilginin yayılmasının ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçerek çeşitli sektörlerdeki firmaları inceleme altına aldı ve iş yeri denetimi gerçekleştirildi. Türkiye genelinde yaşanan dengesizlikleri fırsat haline getiren üreticilerin denetlenmesi için çalışan yetkililer, tespit sonucunda gerekli işlemlerin de yapılacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 13:18

YORUM EKLE