Gözler Asgari Ücreti Belirleyecek Toplantı Tarihinde

Özel sektörde çalışan asgari ücretli çalışanların gözü asgari ücreti belirleyecek olan görüşmenin ne zaman yapılacağında. Toplantıdan çıkacak olan asgari ücretin ne kadar olacağı sonucu merak ediliyor.

Gözler Asgari Ücreti Belirleyecek Toplantı Tarihinde
Ülke genelinde asgari ücret ile çalışan milyonlarca çalışan asgari ücretin ne kadar olacağını belirleyecek olan toplantının tarihini ve çıkacak olan sonucu merak içinde beklemekte.

Asgari ücreti belirleyecek olan toplantı ne zaman yapılacak?


2019 yılı asgari ücret maaşını belirleyecek olan komisyon toplantı için 6 aralık 2018  tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirecek. Asgari ücretli çalışanların komisyondan beklentisi 2019 yılı asgari ücretinin 2000 TL olması yönünde. 6 Aralık 2018 tarihinde toplanacak asgari ücret tespit komisyonunda ilk kez bir asgari ücretli çalışan işçi de bulunuyor.

Asgari ücret tespit komisyonu ay içersinde en az 4 toplantı yaparak Aralık ayının sonuna doğru çalışmalarını tamamlayıp 2019 yılı yeni asgari ücretin belirlenmesini sağlayacak.

Komisyonda işçi, işveren ve devlet'i temsil eden 5'er üye bulunuyor. Komisyon almış olduğu kararları oy çokluğu yöntemi ile alıyor. İşçileri TÜRK-İŞ, işverenleri ise TİSK temsil ederken, TÜRK-İŞ sendikası temsilcileri arasında bu yıl ilk kez bir asgari ücretli işçi de yer alıyor.

2019 Asgari Ücret Beklentisi 2 Bin TL

2019 yılında çalışan işçi kesimi temsil eden TÜRK-İŞ Sendikası Başkanı Ergün ATALAY ve DİSK Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU asgari ücretin, enflasyonun hızla artması nedeni ile Eylül ayında işverenlere çağrıda bulunarak 2 Bin TL'ye çıkarılması gerektiğini dile getirmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 22:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler