GSS Borçları Silinecek mi? 2019 GSS Af Yasası Yeniden Çıkacak mı?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları silinecek mi konusu sosyal güvencesi bulunmayan ve borcu faizlenen bireyler tarafından araştırılmaya başlandı. 1 Ocak 2012 yılından itibaren uygulamaya konan GSS'nin silinmesinin gündeme alınıp alınmayacağı hakkında yeni gelişmeler yaşandı.

GSS Borçları Silinecek mi? 2019 GSS Af Yasası Yeniden Çıkacak mı?

Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvencesi bulunmayan bireylerin otomatik olarak zorunlu sigortalı olması durumudur. İlk kez 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren hayata giren bu uygulama kapsamında, güvencesi olmayan bireyler Genel Sağlık Sigortası kapsamında alınmaktadır. Milyonlarca kişinin bu anlamda borcu bulunmakta ve borçların silinmesi konusu gündeme geldi.

GSS 2019 Yapılandırma Hayata Geçecek mi?

Genel Sağlık Sigortası sistemine göre 7143 kanunda değişiklik yapılmasına hükmedildi. Kanun değişikliği kapsamında, Nisan 2018 tarihinden önceki genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme zamları ve faizi silinmişti. Borcun ödenmesi için son tarih ise 28 Şubat 2019 olarak açıklanmıştı.

Yeni torba kanun kapsamında borçlu vatandaşların yalnızca anapara ödemesi yapmanıza karar verilmişti. Bireyler 28 Şubat 2019’a kadar sigorta borçlarının yalnızca anapara tutarını ödemiştir.

GSS Af Yasası Yeniden Çıkacak mı?

GSS prim borç yapılandırılması veya borcun tamamen silinmesine ilişkin bir düzenleme gündeme alınmamıştır. Son olarak 28 Şubat 2019 tarihinde son ödemeler gerçekleştiği için yeni bir adım atılması şuan için beklenmiyor.

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

GSS prim sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet bilgilerinizle giriş yaparak SGK-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama sekmesine tıklamalısınız.

Prim Borcu Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Prim borçları yalnızca T.C. kimlik numaranızla PTT şubelerinden yapılabiliyor. SGK ödemeleri-GSS Prim menüsü sekmesi üzerinden ödemeler yapılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 21:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler