Haklı Gerekçeler ile İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Hakkı

Haklı gerekçelerle istifa eden personele kıdem tazminatı hakkı doğuyor! İşçinin onayı alınmadan çalışma koşullarında değişiklik yapılması halinde artık çalışan haklı olarak sözleşmeyi feshedebilecek, işveren kıdem tazminatı ödemekle mükellef olacak.

Haklı Gerekçeler ile İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Hakkı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni tazminat sistemine göre istifa eden personele kıdem tazminatı hakkı doğacak. Maddi sorunlar yaşayan işverenler, problemlerin giderilebilmesi için personel ücretinde düşüşe gidebilmektedir. Bu durumda işveren kimselerin bazıları işçinin onayını alırken, bazıları ise işçi onayına sunmadan maaş kesintisi yapmaktadır.

İlgili kanun hükümlerine göre işçinin çalışma şartlarının değişmesinde işçinin rızası gerekmektedir. Ücret değiştirmek veya çalışma koşullarını değiştirmek suretiyle izin alınmadan alınan kararlar işçinin hakkını gasp etmek anlamına gelmektedir.

Yazılı Bildirim Yapılması Zorunlu

İşçinin çalışma koşuluna ilişkin bir değişikliğin hayata geçirilebilmesi için, yazılı bildirim yapılması zorunludur. Yazılı bildirim yapılmaz ise bu durum işçiye herhangi bir şekilde etki etmez. Eski sisteme göre, işçi eğer altı gün içerisinde teklife yazılı bir yanıt vermez ise teklifi kabul etmiş sayılmaktaydı. Ancak yeni yasa kapsamında artık işçi yazılı talebe altı gün içerisinde yanıt vermezse teklifi reddetmiş kabul edilecek.

İşverene Sözleşme Fesih Hakkı

Değişiklik önerisinin kabul edilmemesi halinde işveren, geçerli bir neden dışında bir sebeple önerinin kabul edilmediğini öne sürerek sözleşmeyi feshedebilir. Ancak haklı bir sebeple de olsa eğer sözleşme feshedilirse; işçiye kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Eğer işçi, değişiklik talebinin haklı bir sebebi  olmadığını ispat eder ve ara bulucu ile uzlaşı yoluna varamazsa iaşe davası da açabilmektedir.

İaşe davasını kazanmış olan işçi en az 4 ay ve en fazla 8 ay ücret tutarında olmak suretiyle iaşe ücreti almaya hak kazanır.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:18

YORUM EKLE