Haksız fiyat artışı şikayeti nereye, nasıl nereden yapılır?

Haksız fiyat artışlarıyla ilgili şikayetler hangi kurumlara, nereden, nasıl, hangi numaraya, hangi uygulamayla yapılır sorularının cevaplarına içeriğimizden erişebilirsiniz. Haksız fiyat artışı yapan gerçekleştiren firmalar, şirketler ve marketlerin şikayeti nereye nasıl nereden yapılır? Haksız fahiş fiyat artışı yapan şirketleri şikayet etmek istiyorum, nasıl ederim? Haksız fiyat artışı şikayet başvuru formu gibi soru ve başlıklara ait bilgiler yazımızın içeriğinde sunulmuştur.

Haksız fiyat artışı şikayeti nereye, nasıl nereden yapılır?

Ekonomik olarak belirsizliklerin ve dengelenmenin söz konusu olduğu son günlerde yurtdışı girişli olsun olmasın pek çok üründe fiyat artışı görüldü. Döviz kurlarında yaşanan hızlı artış sebebiyle de üretimde kullanılan birçok malzemenin fiyatı arttı. Doğal olarak da bu durum Türkiye’de üretilerek satışa sunulan ürünlerin satış fiyatında da bir yükselişe sebep oldu. Maliyetin arttığı son birkaç ayda firmalar da zam yapmak zorunda kaldı. Ancak bazı mağazalar Türkiye’deki bu durumu göz önünde bulundurarak daha az kar elde etmek için fiyatlarını sabit tuttu. Bir diğer yanda ise firmaların bazılar maliyetten çok daha yüksek tutarlarda zam yapma kararı aldı.

Döviz kurundaki artışın ve maliyet artışın sebep olduğunu söyleyerek ürünlerini astronomik rakamlarda satanlara kamu müdahalesi de gecikmedi. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere pek çok bakanlık fırsatçılara karşı harekete geçti ve güvenlik güçleri pek çok firmaya baskınlar düzenledi. Hukuksuz fiyat artışlarıyla vatandaşları mağdur eden fırsatçılara yüksek tutarlarda cezalar kesildi. Tabii ceza kesilmeyen ve hali hazırda mağazaların raflarında fırsattan istifade eden bazı ürünler de bulunmakta. Haksız fiyat artışıyla karşı karşıya gelen vatandaş gerekli bildirimleri yaparak kamu desteği talep edebilir.

Haksız Artışlar İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Ticaret Bakanlığının Türkiye’deki bütün illerde başlattığı denetimlerle yüz binlerce ürün denetime tabii tutuldu. Haksız fiyat artışlarıyla ilgili yapılacak bütün bildirimler ALO 175 Tüketici Danışma Hattı üzerinden gerçekleşmektedir. Bir diğer şikayet yeri ise Cimer olarak karşımıza çıkmakta. Numara arayarak durumunu beyan etmek istemeyenler için HFA-Bildirim Mobil Uygulaması da var. Gönderilen şikayetler Bakanlık tarafından göz önünde bulundurulur ve güvenlik güçleri kısa süre içerisinde harekete geçer.

Bu uygulama IOS veya Android fark etmeksizin bütün akıllı telefonların uygulama mağazalarında yer almakta. Bu uygulama üzerinden dilek ve şikayetlerinizi bildirebilir, haksız fiyat artışı yapan firmaların ürünlerini fotoğraflarla kanıtlayabilirsiniz. Gerekli bildirimleri yapan vatandaşlar, başvurularıyla ilgili bütün detayları uygulama üzerinden takip edebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:45

YORUM EKLE