Hisseli Tapuya Anında Onaylı Kredi Veren Bankalar

Konut satın almak isteyen vatandaşlar bankalar üzerinden hisseli tapu ile konut kredisi çekip çekemeyecekleri konusunda bilgi sahibi olmayı istiyorlar. Hisseli tapuya anında onaylı kredi veren bankalar müşterilerinden bazı koşulların sağlamalarını talep ediyorlar.

Hisseli Tapuya Anında Onaylı Kredi Veren Bankalar

Hisseli bir tapu için bankalardan konut kredisi çekilip çekilemeyeceği merak edilenler arasında yer almaktadır. Vatandaşlar tarafından sık sık araştırılan bu konu yalnızca ev satın almak isteyenlerce değil aynı zamanda ev satmak isteyenler tarafından da araştırılmaktadır.

Bankalara sunulan teminatların tümüyle müşteriler üzerinde olması gerekmektedir. Bu bağlamda İpotek olarak verilecek evin müşteri üzerinde olması gerekmektedir. Kimi durumlarda mülklerin tapuları da hisseli olabilmektedir. Bu gibi hallerde bankalardan kredi çekilip çekilemeyeceği merak edilmektedir.

Bankalar müşterilerinin kredi sicillerinde olumsuzluk görmesi halinde ipotek talep edebilmektedir. İpotek gösterilmesi halinde krediler yüksek olasılık ile çekilebilmektedir. Aşağıdaki kısımda ipotek gösterilerek çekilecek olan kredilerle ilgili önemli hususlar yer almaktadır.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi Çıkar mı?

Genel olarak bankaların kredi verirken değerlendirmeye aldıkları kriterler benzerlik göstermektedir. Bu bağlamda bir genelleme yapılacak olunursa bankaların hisseli tapulara kredi vermedikleri söylenebilir. Ancak elbette istisnalar olabilir. Bazı koşulların sağlanması halinde bankalardan bu şekilde konut kredisi çekilmesi mümkün olabilmektedir.

Hisseli Tapu ile Kredi Çekme Koşulları

Kefillik Durumu

Hisseli tapuların krediye teminat olarak sunulması istendiğinde tapu üstünde yer alan herkesin başvuruda bulunarak kefil olması gerekmektedir.

Tapudaki Hisseyi Bölmek

Tapu tümüyle 1 kişinin üstüne geçirilerek ya da hissenin yer aldığı tapunun eşit parsellere bölünerek yeniden tapulaştırılması da kullanılabilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki kısımda sıralanmış olan yöntemler sıklıkla kullanılıyor olsa da tapuya hissedar olan kişi sayısının çok fazla olması halinde maalesef mümkün olmamaktadır.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Neredeyse her banka Tapu Senedi İpoteği ile hızlı bir şekilde konut kredisi vermektedir. Kredi notu düşük olan müşteriler bile bu yönteme başvurarak konut kredisi alabilmektedirler.

Ziraat Bankası İpotekli Bireysel Konut Kredisi

18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notunun ortalama seviyelerde olması koşullarını sağlayan her müşteri 36 ile 60 aya kadar değişen vade seçenekleriyle verilen konut kredilerinden faydalanabilmektedir.

Denizbank Bireysel ve Ticari Finansman Kredisi

Hisseli tapuların teke düşürülmesi ya da tüm hissedarların kefil olması halinde Denizbank kapsamında her türlü kredi çekilebilmektedir. Başvurular Denizbank şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Konut Kredisi

Hisseli tapulara konut kredilerini en kolay veren bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankası’dır. Ancak kredi verilmesi durumu hissedarlar ve kredi sicili ile ilgilidir. Banka sicili bozuk olan müşterilerin krediyi çekme olasılıkları oldukça düşüktür. Hisseli tapuya konut kredisi alınabilmesi için tek tapuya dönüştürülmesi halinde ipotek gösterilecek evin %80’ine denk gelecek biçimde kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. Arkasından gerçekleşecek olan işlemler ile onay alınıp alınmadığı bildirilmektedir. Ziraat Bankası hisseli tapuya verdiği kredilerinde 36 ay vade imkanı sunmaktadır.

Vakıfbank Hisseli Tapuya Konut Kredisi

Vakıfbank hisseli tapulara kredi vermemektedir. Yazımızın ilk bölümlerinde ifade ettiğimiz gibi tapuların dönüştürülmesi ya da hissedarlarının tümünün kefil olması koşuluyla Vakıfbank üzerinden kredi çekilmesi mümkün hale gelmektedir. Vakıfbank kredi başvurusu esnasından müşterilerden arsa ya da farklı bir konutun ipoteği istenebilmektedir. Sicili çok düzgün olan müşteriler için bu ipotek talep edilemeyebilmektedir. Ancak hisseli bir tapuyla konut kredisi çekilmek istendiğinde ipotek koşulu kesin olarak talep edilmektedir.

Önemli manşetler ve kritik haber başlıkları burada! Haberport mobil uygulamasını şimdi telefonunda indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Eğer haberlerimizi yakından takip etmek istiyorsan sen de Haberport YouTube kanalımıza abone olmayı unutma! >>> Haberport YouTube kanalına abone ol!

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 18:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler