Hükümetten eğitimli genç işsiz projesi

Hükümet, lisans ve önlisans eğitimi almış olan, işsizlik problemi yaşayan gençler için bir strateji ortaya koydu. İşte detayları.

Hükümetten eğitimli genç işsiz projesi

İşsizlik oranı her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle de üniversiteden yeni mezun olan gençlerin en büyük problemi haline gelmiştir. Hükümet son olarak işsiz gençler için önemli bir adım atmıştır. Eğitimli genç işsizler için, her gence özel iş eylem planı oluşturulacağı açıklandı.

İstihdam projesi genişlemektedir

Eğitim seviyesi yükselirken, işsizlik oranı artmaktadır. Lisans ve önlisans eğitimi alan milyonlarca kişi, üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamıyor. Bu yıl yüzde 24.7’ye çıkan eğitimli genç işsizlik oranını aşağıya çekmek için 2018’de çatı işgücü piyasası bilgi izleme sistemi kurulacak.

Bu yeni sistem ile birlikte, gençlere iş aramak için kişisel eylem planı hazırlanacak. İş piyasasına geçiş yapacak kişiler için staj ve kursiyerlik düzenlemeleri genişletilmektedir. Teknoloji, medya, ticaret, sanayi ve diğer sektörler hakkında iş seminerleri düzenlenecektir.

Ülke genelinde geniş çaplı hizmet vermekte olan ticaret odaları da iş bulma konusunda yardımcı olacaktır. İstihdam edilme konusunda öncelikli olan gençler ise; askerliğini yapmış, ailesiyle yaşayan ve ilk kez iş arayanlardır. Ulusal İstihdam Stratejisi adı altında bu sorunun çözümü amaçlanacak.

Atılacak adımlar nelerdir?

Stajyerlik genişletilecek. Bu uygulamayla, üniversite öğrencilerinin iş hayatına geçişi kolaylaştırılacaktır.

Eğitim-Nitelik uyumunun artırılabilmesi için, okuldan işgücü piyasasına geçiş daha kolay olacak.

İşgücü yerleştirme kursları, iş kurma danışmanlığı, meslek geliştirme ve işini kurma programlarına katılımlar sağlanacak. İŞKUR meslek edinme, kariyer hedefi ve girişimcilik konularına özel eğitimler verilecek.

Teknolojiye olan yatırım artırılacak. Gençlerin teknolojik anlamda daha bilgili olabilmesini sağlamak için eylem planları hazırlanacak. İşsizlik oranının azalması için amaçlanan bu kurslar, 81 ilde de mevcut olacak.

Gençlerin sahada aktif rol alabilmesi amaçlanacak. Gençlerin iş bulabilmesi için istihdam stratejisi ve bilgilendirme projeleri yer alacak. 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 15:15

YORUM EKLE